ATP Madryt: Rafael Nadal tym razem nie stracił seta z Samem Querreyem, historyczny awans Joao Sousy

Rafael Nadal tym razem nie stracił seta w pojedynku z Samem Querreyem w III rundzie zawodów Mutua Madrid Open. Historyczny awans do ćwierćfinału imprezy ATP Masters 1000 zanotował Joao Sousa, który jako pierwszy Portugalczyk znajdzie się w Top 30.

Rafał Smoliński
EPA/How Hwee Young / EPA/How Hwee Young

Fani zgromadzeni na korcie Manolo Santany byli w niezłym szoku, kiedy Rafael Nadal szybko stracił serwis, a kilka minut później powinno być już 5:1 dla reprezentanta USA. Tym razem jednak tradycji nie stało się zadość, bowiem Sam Querrey nie wygrał seta z Hiszpanem. Ujawnił się podstawowy problem Amerykanina, czyli słaba psychika i seria gemów powędrowała na konto utytułowanego Majorkanina.

Po wygraniu siedmiu gemów z rzędu Nadal uspokoił się na tyle, że jego rywal wyrównał stan drugiego seta. Ostatnie słowo należało jednak do faworyta gospodarzy, który rozpoczął kolejną serię przełamań, by po 69 minutach zwyciężyć finalnie 6:4, 6:2. Querrey przegrał czwarty kolejny mecz z Rafą, ale pierwszy od 2008 roku i pierwszy bez zdobycia choćby seta.

O miejsce w półfinale turnieju Mutua Madrid Open 2016 Nadal powalczy z Joao Sousą. Pochodzący z Guimaraes tenisista znów zapisał się w annałach białego sportu. Tym razem pokonał Amerykanina Jacka Socka 6:1, 6:7(3), 6:2, dzięki czemu osiągnął swój pierwszy w karierze ćwierćfinał w zawodach rangi ATP World Tour Masters 1000. Sousa zadebiutuje także w poniedziałek w Top 30 światowego rankingu. Z Nadalem grał wcześniej tylko raz, w 2014 roku w Rio de Janeiro, gdzie ugrał jedynie gema.

Coraz lepiej na europejskiej mączce radzi sobie Nick Kyrgios. W czwartek 21-letni Australijczyk po raz drugi w obecnym sezonie pokonał Pablo Cuevasa, który w lutym w wielkim stylu zdominował rywalizację na brazylijskich kortach ziemnych (Rio de Janeiro, Sao Paulo). W Madrycie pochodzący z Canberry tenisista posłał 14 asów, obronił pięć z siedmiu break pointów i choć również stracił serwis dwukrotnie, to zwyciężył Urugwajczyka 7:6(5), 4:6, 6:3. W nagrodę spotka się w piątek z finalistą Mutua Madrid Open z 2014 roku, Keiem Nishikorim.

W ostatnim meczu dnia, na korcie im. Arantxy Sanchez Vicario, wyłoniony został ćwierćfinałowy przeciwnik dla lidera rankingu ATP, Novaka Djokovicia. Został nim oznaczony "11" Milos Raonić, który uzyskał po jednym przełamaniu w każdym secie meczu z Jo-Wilfriedem Tsongą, zanim triumfował 6:4, 6:4. Dzięki czwartkowemu zwycięstwu Kanadyjczyk zapewnił sobie pozostanie w gronie 10 najlepszych tenisistów świata na przyszły tydzień.