WTA Madryt: Simona Halep rozbiła Samanthę Stosur i zagra w finale z Dominiką Cibulkovą

Rumunka Simona Halep w ciągu 50 minut rozprawiła się z Australijką Samanthą Stosur w półfinale turnieju WTA Premier Mandatory rozgrywanego na kortach ziemnych w Madrycie.

PAP/EPA / RHONA WISE

W trzech pierwszych rundach Simona Halep (WTA 7) oddała łącznie 10 gemów Misaki Doi, Karin Knapp i Timei Bacsinszky. W ćwierćfinale Rumunka przegrała seta (0:6) ze swoją rodaczką Iriną-Camelią Begu. W półfinale była wiceliderka rankingu rozbiła 6:2, 6:0 Samanthę Stosur (WTA 23) i wyszła na prowadzenie 4-3 w bilansie meczów z Australijką. Halep awansowała do drugiego finału madryckiej imprezy (2014).

Wyrównany był tylko początek meczu. Stosur prowadziła 2:1, ale później popełniała coraz więcej błędów. W piątym gemie pierwszego seta oddała podanie pakując forhend w siatkę. Po błędzie bekhendowym mistrzyni US Open 2011 Halep wyszła na 5:2. Wygrywający serwis dał Rumunce trzy piłki setowe. Set dobiegł końca, gdy slajs Australijki wylądował w siatce.

Kros forhendowy wymuszający błąd dał Halep przełamanie w gemie otwarcia drugiej partii. Bekhendem po linii Rumunka uzyskała trzy break pointy na 3:0 i wykorzystała już pierwszego z nich. Była wiceliderka rankingu poszła za ciosem i potężnym forhendowym returnem podwyższyła na 5:0. Wynik meczu na 6:2, 6:0 Halep ustaliła asem.

W trwającym 50 minut spotkaniu Halep zaserwowała cztery asy i wykorzystała wszystkie pięć break pointów jakie miała. Stosur nie stworzyła sobie ani jednej szansy na przełamanie. Rumunka zgarnęła 28 z 35 punktów w swoim gemach serwisowych. Naliczono jej 13 kończących uderzeń i sześć niewymuszonych błędów. Australijka miała sześć piłek wygranych bezpośrednio i 23 pomyłki.

Było to trzecie spotkanie tych tenisistek na korcie ziemnym. W 2010 i 2011 roku w Rolandzie Garrosie lepsza była Stosur. Halep na paryskiej mączce zaliczyła swój jedyny dotychczas wielkoszlemowy finał. Osiągnęła go w tym samym roku, w którym walczyła o tytuł w Madrycie, czyli w 2014. Dwa lata temu w stolicach Hiszpanii i Francji przegrała z Marią Szarapową. W sobotę w Caja Magica jej rywalką w finale będzie Dominika Cibulkova, z którą ma bilans meczów 1-3. Rumunka była górą w ich jedynym spotkaniu na korcie ziemnym, w 2012 roku w Brukseli.