WTA Madryt: Simona Halep podbiła stolicę Hiszpanii, 12. tytuł Rumunki

Simona Halep wygrała turniej WTA Premier Mandatory na kortach ziemnych w Madrycie. W finale Rumunka pokonała Słowaczkę Dominikę Cibulkovą.

Simona Halep (WTA 7) w finale madryckiej imprezy zagrała po raz drugi. W 2014 roku przegrała z Marią Szarapową. Tym razem Rumunka pokonała 6:2, 6:4 Dominikę Cibulkovą (WTA 38) i została nową triumfatorką Mutua Madrid Open. Była wiceliderka rankingu poprawiła na 2-3 bilans meczów ze Słowaczką. Była to ich druga konfrontacja na korcie ziemnym. W 2012 roku w Brukseli Halep zwyciężyła 0:6, 6:4, 6:3.

W gemie otwarcia pierwszego seta Halep popisała się m.in. efektownym forhendem i uzyskała przełamanie. Return po ciasnym krosie dał Rumunce break pointa na 4:1. Cibulkova podanie oddała pakując piłkę w siatkę. Słowaczka miała szanse, by zniwelować część strat i spróbować zasiać w umyśle rywalki ziarno niepokoju. Jednak Halep w ósmym gemie od 0-40 zdobyła pięć punktów z rzędu. Seta była wiceliderka rankingu zakończyła wygrywającym serwisem.

Ładna akcja zakończona forhendem przyniosła Halep przełamanie w gemie otwarcia drugiej partii. Cibulkova miała break pointa na 2:2, ale wyrzuciła piłkę minimalnie w korytarz deblowy. W siódmym gemie Słowaczka od 15-30 zdobyła trzy punkty, ale końca nie zdołała odebrać podania Rumunce. Była wiceliderka rankingu finał zakończyła asem.

W trwającym 80 minut spotkaniu Halep obroniła cztery break pointy, a sama wykorzystała trzy z pięciu okazji na przełamanie. Rumunce naliczono 20 kończących uderzeń i 10 niewymuszonych błędów. Cibulkova miała 18 piłek wygranych bezpośrednio i 23 pomyłki. W poniedziałek Słowaczki wróci do Top 30 rankingu. Halep przesunie się z siódmej na piątą pozycję.

Statystyki meczu Simona Halep - Dominika Cibulkova Statystyki meczu Simona Halep - Dominika Cibulkova

Cibulkova w drodze do finału wyeliminowała po trzysetowych meczach Agnieszkę Radwańską (wróciła z 0:2 w trzeciej partii), Caroline Garcię (przegrywała 0:6, 0:3) i Anastazją Pawluczenkową i Soranę Cirsteę. Poza tym Słowaczka nie dała szans Louisie Chirico. Bilans jej singlowych finałów w głównym cyklu to teraz 5-9. Halep jedynego seta w całym turnieju przegrała 0:6 z Iriną-Camelią Begu w ćwierćfinale. Przez pierwsze trzy rundy przeszła jak burza, tracąc łącznie 10 gemów w pojedynkach z Misaki Doi, Karin Knapp i Timeą Bacsinszky. W półfinale łatwo rozprawiła się z Samanthą Stosur. Bilans finałów Rumunki to teraz 12-8.

Cibulkova to najniżej klasyfikowana tenisistka, która doszła do finału turnieju rangi Premier Mandatory od 2009 roku, gdy został wprowadzony nowy system kategoryzacji turniejów. Dla Słowaczki był to drugi największy finał, po Australian Open 2014.