WTA Rzym: Andżelika Kerber i Wiktoria Azarenka poza turniejem, Garbine Muguruza wygrała w 47 minut

Eugenie Bouchard pokonała Andżelikę Kerber w II rundzie turnieju w Rzymie, natomiast Irina-Camelia Begu na tym samym etapie okazała się lepsza od Wiktorii Azarenki. Problemów z awansem nie miała Garbine Muguruza, która spędziła na korcie 47 minut.

Karolina Konstańczak
PAP/EPA / MAST IRHAM

Wiktoria Azarenka w ubiegłym tygodniu przedwcześnie zakończyła zmagania w Madrycie z powodu problemów z plecami. W Rzymie Białorusince również nie poszło zbyt dobrze, bowiem już w II rundzie lepsza od niej okazała się Irina-Camelia Begu, 35. tenisistka świata. Rumunka w przeciągu miesiąca pokonała dwie zawodniczki z Top 10 - w stolicy Hiszpanii wyeliminowała Garbine Muguruzę.

Chociaż Azarenka rozpoczęła pojedynek od przełamania rywalki, szybko utraciła cztery kolejne gemy. Białorusinka często grała niedokładnie i popełniała błędy, nawet podwójne - w sumie w meczu zanotowała sześć, w tym cztery w premierowej partii. Tego dnia dwukrotna triumfatorka turniejów wielkoszlemowych była zdecydowanie zbyt słabo dysponowana na świetnie grającą Begu. Rumunka dobrze serwowała - w całym meczu posłała siedem asów, a po trafionym pierwszym podaniu wygrywała 80 proc. piłek. Ponadto 35. tenisistka świata niejeden raz zagrywała na samą linię, a czwarta rozstawiona mogła tylko spoglądać z nadzieją w kierunku sędziny. Sama jednak wyraźnie widziała, jak dokładna była w środę jej rywalka.

Po godzinie i 13 minutach 35. tenisista świata triumfowała 6:3, 6:2, kończąc mecz uderzeniem na samą linię. Jej kolejną przeciwniczką będzie Daria Kasatkina, która pokonała 6:2, 6:2 Marianę Duque.

- Nadal mam kłopoty z plecami - powiedziała Azarenka. - Jestem rozczarowana. Myślałam, że już wszystko dobrze i będę gotowa do powrotu.

Andżelika Kerber, rozstawiona w Rzymie z numerem drugim, spotkała się w środę z Eugenie Bouchard. Kanadyjka od początku pojedynku wywierała presję na wiceliderce rankingu, która nie potrafiła sobie z tym poradzić i popełniała błędy. W premierowej partii Niemka wygrała tylko gema, myląc się w sumie 13 razy. Spotkanie sprawiało wrażenie bardzo jednostronnego, o czym świadczyły przede wszystkim statystyki. Do stanu 6:1 i 3:0 na korzyść Bouchard 22-latka prowadziła w punktach 44-22.

Od stanu 4:2 dla Bouchard sytuacja na korcie diametralnie uległa zmianie, bowiem Kanadyjka zaczęła się mylić na potęgę, a Niemka pokazywać coraz więcej świetnych uderzeń. Kerber odrobiła straty i triumfowała 7:5. W decydującej odsłonie sytuacja na korcie zmieniała się niczym w kalejdoskopie, ponieważ wiceliderka rankingu prowadziła najpierw 2:0, a nieco później 5:4, by finalnie przegrać z 46. tenisistką świata 5:7. Mecz trwał dwie godziny i 22 minuty.

Bouchard zanotowała pierwsze zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 od 2014 roku. Jej kolejną rywalką będzie Barbora Strycova, która okazała się lepsza od Heather Watson.

Garbine Muguruza spotkała się w II rundzie rzymskich zmagań z Jekateriną Makarową. Hiszpanka spędziła na korcie zaledwie 47 minut, wygrywając 6:1, 6:0. Przez ten czas trzecia rozstawiona straciła tylko 19 piłek. Jej kolejną rywalką będzie Jelena Ostapenko, która oddała dwa gemy Monice Puig.

- Rozegrałam świetne spotkanie - powiedziała Muguruza. - Wszystko mi wychodziło. Był to jeden z moich najlepszych meczów w sezonie, ponieważ wszystko trafiałam.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)

Barbora Strycova (Czechy) - Heather Watson (Wielka Brytania) 6:4, 6:2

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)