Roland Garros: Męczarnie Garbine Muguruzy w I rundzie, życiowy sukces Veroniki Cepede Royg

Garbine Muguruza potrzebowała aż dwóch godzin i 26 minut, aby pokonać Annę Schmiedlovą i awansować do II rundy Rolanda Garrosa. Życiowy sukces osiągnęła natomiast Veronica Cepede Royg, która wygrała z Sabiną Lisicką.

Karolina Konstańczak
PAP/EPA / EPA/DAVID CROSLING

W ubiegłym sezonie Garbine Muguruza awansowała do ćwierćfinału Rolanda Garrosa, za co otrzymała 430 punktów rankingowych. Hiszpanka otworzyła tegoroczną edycję od pojedynku z Anną Schmiedlovą. Słowaczka w tym roku wygrała tylko jedno spotkanie w zmaganiach WTA i wielkoszlemowych, ponosząc w sumie aż 12 porażek.

Pojedynek nie rozpoczął się po myśli czwartej rozstawionej, która przegrała pierwszego seta 3:6, natomiast już na początku drugiego musiała bronić aż dziewięciu break pointów. Hiszpanka utrzymała serwis po rozegraniu w sumie 26 piłek i od tego momentu zaczęła dominować na korcie. Muguruza objęła prowadzenie 4:1, a nieco później miała okazje na 5:1. 22-latka niemal wypuściła z rąk przewagę, bowiem chwilę później Schmiedlova wypracowała sobie trzy szanse na 4:4. Czwarta tenisistka świata okazała się jednak lepsza w końcówce i triumfowała 6:3.

Muguruza znakomicie rozpoczęła trzecią partię, obejmując prowadzenie najpierw 4:0, a nieco później 4:1 i 40-15. Hiszpanka jednak znów nie potrafiła bezproblemowo zamknąć seta i w niedługim czasie musiała bronić break pointa na 4:4, który był skutkiem podwójnego błędu. Czwarta rozstawiona zachowała nerwy na wodzy i po dwóch godzinach i 26 minutach zwyciężyła 3:6, 6:3, 6:3. Jej rywalka poniosła natomiast 13. porażkę w sezonie, a 12. z rzędu.

Przeciwniczką Muguruzy w II rundzie Rolanda Garrosa będzie Myrtille Georges, występująca dzięki dzikiej karcie. Francuzka pokonała Christinę McHale 6:7(7), 6:0, 6:3.

Sabina Lisicka w trzech pozostałych turniejach wielkoszlemowych zdołała przynajmniej raz przebrnąć barierę III rundy, ale nie w Paryżu. W tegorocznej edycji zmagań notowana na 51. miejscu Niemka spotkała się z Veronicą Cepede Royg, tenisistką z eliminacji. Reprezentantka Paragwaju pokonała finalistkę Wimbledonu 2013 6:2, 6:2 i po raz pierwszy w karierze awansowała do II rundy imprezy wielkoszlemowej. Jej kolejną rywalką będzie Sloane Stephens. Rozstawiona z numerem 19. Amerykanka wyeliminowała Margaritę Gasparian.

W poniedziałek z turniejem pożegnała się Jelena Ostapenko, która po wycofaniu się Karoliny Woźniackiej została rozstawiona z numerem 32. Łotyszka przegrała z Naomi Osaką 4:6, 5:7. Japonka spotka się w II rundzie z Mirjaną Lucić-Baroni. Chorwatka, ubiegłoroczna pogromczyni Simony Halep, z łatwością pokonała Danielę Hantuchovą

Veronica Cepede Royg (Paragwaj, Q) - Sabina Lisicka (Niemcy) 6:2, 6:2
Polona Hercog (Słowenia) - Lourdes Dominguez (Hiszpania) 6:4, 7:6(4)
Mirjana Lucić-Baroni (Chorwacja) - Daniela Hantuchova (Słowacja, Q) 6:1, 6:2
Cagla Buyukakcay (Turcja, Q) - Aliaksandra Sasnowicz (Białoruś) 5:7, 7:6(2), 6:2