Roland Garros: Tsonga powrócił ze stanu 0-2 i goni legendę, Thiem kontra Zverev o IV rundę

Jo-Wilfried Tsonga przegrywał z Marcosem Baghdatisem 0-2 w setach, ale zwyciężył w pięciu partiach i awansował do III rundy Roland Garros 2016. Alexander Zverev o 1/8 finału powalczy z Dominikiem Thiemem.

Marcin Motyka

Każda seria kiedyś ma swój kres. Do czwartku Marcos Baghdatis nigdy nie przegrał meczu, w którym prowadził 2-0 w setach (rozegrał 55 takich spotkań). Gdy więc w meczu II rundy Roland Garros 2016 z Jo-Wilfriedem Tsongą Cypryjczyk zapisał na swoim koncie dwie premierowe odsłony, wydawało się, że Francja utonie we łzach, opłakując porażkę swojego faworyta. Ale Tsonga wcale nie zamierzał się poddawać. Niesiony dopingiem miejscowej publiczność i wykorzystując coraz większe zmęczenie przeciwnika, rzetelnie pracował na swój powrót. I opłaciło się. Francuz ostatecznie wygrał 6:7(6), 3:6, 6:3, 6:2, 6:2 i mógł świętować awans do 1/16 finału oraz trzecie w karierze zwycięstwo w meczu, w którym przegrał dwa pierwsze sety.

Dla Tsongi to także jubileuszowe, 100. w karierze zwycięstwo w turnieju wielkoszlemowym. 31-latek z Le Mans goni legendę. Francuskim rekordzistą pod względem wygranych meczów w imprezach Wielkiego Szlema jest Jean Borotra, wielka gwiazda tenisa okresu międzywojennego, który ma na koncie 103 wygrane pojedynki w zawodach wielkoszlemowych.

- Nawet gdy przegrywałem 0-2 w setach, zachowywałem spokój. Mówiłem sobie, że muszę być spokojny, ale jednocześnie grać agresywnie i dyktować warunki w wymianach. Musiałem też odpowiednio rozkładać siły, bo pięciosetowe mecze wymagają hiperwytrzymałości - powiedział Tsonga, który w III rundzie zagra z Ernestsem Gulbisem.

David Ferrer stoczył czterosetową batalię z Juanem Monaco, wygrywając 6:7(4), 6:3, 6:4, 6:2. Kolejnym rywalem walencjanina będzie jego rodak, Feliciano Lopez, który wyeliminował Victora Estrellę. A jako że w czwartkowy wieczór zwyciężył również Nicolás Almagro (6:4, 6:4, 6:3 z Jirim Veselym), w 1/16 finału Roland Garros 2016 wystąpi łącznie aż ośmiu tenisistów z Hiszpanii, co jest wyrównaniem rekordu Ery Otwartej z 2007 roku, kiedy to także ośmiu Hiszpanów dotarło do III rundy paryskiej imprezy.

Almagro o awans do IV rundy powalczy z Davidem Goffinem, z którym ma bilans 3-0. W 1/32 finału rozstawiony z numerem 12. Belg pokonał 7:5, 6:1, 6:4 kwalifikanta Carlosa Berlocqa. - Jestem zadowolony, bo wygrałem w trzech setach z rywalem, który znakomicie gra na mączce. To zwycięstwo dodaje mi pewności siebie - stwierdził Goffin.

W starciu dwóch tenisowych pokoleń młodość wzięła górę nad doświadczeniem. 19-letni Alexander Zverev wygrał 6:1, 3:6, 6:1, 6:4 z 36-letnim Stephane'em Robertem. Tym samym Niemiec pierwszy raz w karierze awansował do III rundy turnieju wielkoszlemowego. W walce o 1/8 finału skonfrontuje swe siły z Dominikiem Thiemem, z którym w tym roku dwukrotnie przegrał.

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród w singlu mężczyzn 12,032 mln euro
czwartek, 26 maja

II runda gry pojedynczej:

Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 6) - Marcos Baghdatis (Cypr) 6:7(6), 3:6, 6:3, 6:2, 6:2
David Ferrer (Hiszpania, 11) - Juan Monaco (Argentyna) 6:7(4), 6:3, 6:4, 6:2
David Goffin (Belgia, 12) - Carlos Berlocq (Argentyna, Q) 7:5, 6:1, 6:4
Feliciano Lopez (Hiszpania, 21) - Victor Estrella (Dominikana) 6:3, 7:6(8), 6:3
Alexander Zverev (Niemcy) - Stephane Robert (Francja, WC) 6:1, 3:6, 6:1, 6:4
Nicolas Almagro (Hiszpania) - Jiri Vesely (Czechy) 6:4, 6:4, 6:3