Cykl ITF: Czeski hat-trick nie dla Huberta Hurkacza, drugi tytuł musi zaczekać

Zabrakło tak niewiele, aby Hubert Hurkacz cieszył się z drugiego tytułu na zawodowych kortach. W niedzielnym finale imprezy ITF w Jabloncu nad Nysą lepszy od Polaka okazał się broniący mistrzostwa Marek Michalicka, który zwyciężył 3:6, 6:4, 7:6(5).

Rafał Smoliński
Hubert Hurkacz WP SportoweFakty / Iza Zgrzywa / Hubert Hurkacz

Najpierw najwyżej rozstawiony Jan Satral w ćwierćfinale, następnie oznaczony "trójką" Jan Mertl w półfinale, ale w niedzielę minimalnie lepszy okazał się grający z "dwójką" Marek Michalička. 19-letni wrocławianin nie pokonał trzech z rzędu notowanych w trzeciej setce rankingu ATP Czechów i nie wygrał drugiego w karierze futuresa.

Niedzielny finał Hubert Hurkacz rozpoczął znakomicie, ale do końca musiał zachować koncentrację. Na szczęście polski tenisista nie zmarnował prowadzenia 4:1 i pewnie zwieńczył premierowego seta wynikiem 6:3.

29-letni Michalicka odpowiedział w drugiej partii, w której szybko odskoczył na 3:0. Hurkacz rozpoczął pogoń i udało mu się nawet wyrównać na po 4. Dwa kolejne gemy należały jednak do Czecha, który wykorzystał pierwszego setbola przy podaniu młodszego rywala.

Polak rozpoczął decydującą część spotkania od prowadzenia 3:1, lecz przegrał trzy kolejne gemy. W 10. gemie Hurkacz był o dwie piłki od porażki, ale utrzymał serwis, a następnie doprowadził do tie breaka. W rozgrywce tej minimalnie lepszy okazał się broniący tytułu Czech, który po dwóch godzinach i 47 minutach triumfował ostatecznie 3:6, 6:4, 7:6(5).

Za występ w Jabloncu nad Nysą Hurkacz otrzyma 10 punktów do rankingu ATP, co pozwoli mu poprawić zajmowaną obecnie 538. pozycję. Polak nie powtórzył wrześniowego triumfu ze Ślęzy, gdzie cieszył się z premierowego mistrzostwa.

Michalicka, aktualnie 244. singlista świata, zachowa zdobyte przed rokiem w Jabloncu nad Nysą 18 punktów. Niedzielne zwycięstwo dało mu 11. mistrzostwo wywalczone na zawodowych kortach, pierwsze w 2016 roku.