Wimbledon: Roberta Vinci uratowała swój awans, spokojne otwarcie Sereny Williams

Roberta Vinci pokonała Alison Riske i awansowała do II rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Po zwycięstwie nad Amrą Sadiković w kolejnej fazie turnieju zameldowała się także Serena Williams.

Kacper Kowalczyk

Przed rozpoczęciem gier wydawało się, że pomimo niższej pozycji rankingowej, to Alison Riske jest lekką faworytką spotkania z Robertą Vinci. Od pierwszej piłki Włoszka jednak rozwiała te wątpliwości i już po 36 minutach na tablicy wyników pojawił się rezultat 6:3. W II secie siódma rakieta świata ponownie znalazła receptę na serwis Amerykanki, ale chwilę później niespodziewanie oddała inicjatywę finalistce zawodów w Nottingham.

Od stanu 2:4 Riske zdobyła osiem z dziesięciu kolejnych gemów i sama objęła prowadzenie w decydującej partii. Miała nawet szansę na powiększenie swojej przewagi, jednak Vinci przebudziła się i pewnie kroczyła po wygraną. Cztery kolejne gemy powędrowały na konto drabinkowej "szóstki", dzięki czemu to właśnie Włoszka zmierzy się w kolejnej rundzie z Ying-Ying Duan, szczęśliwą przegraną z eliminacji.

Bez większych problemów 80. zwycięstwo w historii swoich startów w Wimbledonie odniosła Serena Williams. Oprócz pojedynczego przełamania na początku II seta, ubiegłoroczna triumfatorka kontrolowała przebieg spotkania z Amrą Sadiković i łącznie w dwóch setach oddała Szwajcarce sześć gemów.

O jeden mniej w walce z Timeą Babos zdobyła Katie Swan. Dla 17-latki z Bristolu był to debiut w seniorskim turnieju wielkoszlemowym, a zarazem rozgrzewka przed startem w rywalizacji juniorek, która rozpocznie się w sobotę.

Honor gospodarzy uratowała inna dzika karta, Tara Moore. Brytyjka była już dwukrotnie o krok od awansu do II rundy Wimbledonu, ale ostatecznie to zwycięstwo nad Alison van Uytvanck dało jej premierowe zwycięstwo w turnieju wielkoszlemowym.

Dominika Cibulkova zapobiegła powtórce sprzed pięciu lat, kiedy to mecz z Mirjaną Lucić-Baroni udało jej się zakończyć na swoją korzyść dopiero wynikiem 8:6 w III secie. Tym razem, po dobrym początku Chorwatki, turniejowej "19" udało się szybko odrobić straty i sięgnąć po zwycięstwo. Nie przeszkodziła jej w tym kilkuminutowa przerwa spowodowana zasłabnięciem jednego z widzów na trybunach. Kolejną rywalką Słowaczki będzie Daria Gawriłowa, która poradziła sobie z Qiang Wang.

Już na I rundzie swój tegoroczny występ na kortach All England Clubu zakończyła Tamira Paszek. Od czasu dwóch ćwierćfinałów w 2011 i w 2012 roku, Austriaczka regularnie kwalifikuje się do głównej drabinki, jednak nie udaje jej się zwyciężyć w nich ani jednego meczu. Tym razem silniejsza okazała się Jelena Wiesnina i to Rosjankę czeka pojedynek z Andreą Petković lub Nao Hibino.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Kto awansuje do III rundy Wimbledonu 2016?