Wimbledon: Co się dzieje z Novakiem Djokoviciem? Serb o krok od sensacyjnej porażki!

Sensacją zapachniało na korcie numer 1! Faworyzowany Novak Djoković przegrywa z Samem Querreyem 6:7(6), 1:6 w III rundzie wielkoszlemowego Wimbledonu 2016. Serb nie prezentował optymalnej formy, ale z pomocą przyszła mu fatalna pogoda.

Rafał Smoliński

W dziewięciu dotychczasowych starciach Sam Querrey pokonał aktualnego lidera rankingu ATP tylko raz, w 2012 roku w paryskiej hali Bercy. We francuskiej stolicy aby tego dokonać musiał wygrać dwa sety, w Londynie potrzebuje do tego aż trzech.

Dwa sety reprezentant USA już wygrał. W partii otwarcia Novak Djoković nie wypracował żadnego break pointa, a w 11. gemie sam musiał się ratować przed stratą podania. Z trudem oddalił cztery break pointy, jednak co się odwlecze, to nie uciecze.

O losach premierowej odsłony zadecydował tie break. W rozgrywce tej Querrey w swoim stylu nie wykorzystał dwóch setboli, ale mimo tego zachował chłodną głowę. Przy stanie 6-6 Amerykanin posłał delikatny return po linii, zmuszając rywala do błędu. Po chwili nie zmarnował serwisu.

Przebieg drugiego seta zaskoczył wszystkich. Djoković prezentował się bezbarwnie, a jego przeciwnik łatwo zdobywał kolejne punkty. W trzecim gemie Querrey forhendem oddalił niebezpieczeństwo, by po zmianie stron ruszyć do ofensywy. Amerykanin rozbijał returnami kruchą defensywę "Nole" i przede wszystkim pewnie spisywał się w wymianach.

Djoković przegrywał 6:7(6), 1:6, kiedy nad brytyjską stolicą otworzyły się niebiosa. Panowie opuścili kort i powrócą na niego dopiero w sobotę. Serb powrócił ze stanu 0-2 w setach czterokrotnie.

Najlepszy aktualnie tenisista świata skompletował w Paryżu Karierowego Wielkiego Szlema i teraz wielu oczekuje od niego pójścia za ciosem i triumfu w każdej imprezie wielkoszlemowej w jednym sezonie. Wcześniej dokonało tego tylko dwóch mężczyzn: Don Budge i Rod Laver.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)