ATP Gstaad: Feliciano Lopez z pierwszym trofeum na mączce

Najwyżej rozstawiony Feliciano Lopez zwyciężył w turnieju ATP World Tour 250 na kortach ziemnych w Gstaad. W niedzielnym finale Hiszpan pokonał Holendra Robina Haase 6:4, 7:5.

Rafał Smoliński
PAP/EPA / PETER SCHNEIDER

W 2013 roku Robin Haase pozbawił Feliciano Lopeza miejsca w finale zawodów Swiss Open Gstaad. Po trzech latach mieszkający w Madrycie tenisista wziął rewanż w meczu o tytuł. Holender wygrał wcześniej trzykrotnie z Hiszpanem w głównym cyklu, jednak niedziela należała do jego bardziej doświadczonego przeciwnika.

Lopez po 10 latach znów zagrał w finale turnieju w Gstaad. W 2006 roku poskromił go w czterech setach Francuz Richard Gasquet. Tym razem o powtórce nie mogło być mowy. W partii otwarcia 34-letni Hiszpan nie musiał bronić ani jednego break pointa. Kluczowy moment seta nastąpił przy stanie 1:2, kiedy wygrał 12 punktów z rzędu i z łatwością odebrał podanie Holendrowi.

Haase, który w 2013 roku musiał uznać wyższość w finale Michaiła Jużnego, lepiej rozpoczął kolejnego seta. W drugim gemie po nieczystym zagraniu rywala zdobył nawet przełamanie, ale oznaczony "jedynką" tenisista pewne wyrównał na po 3. Decydujący cios Hiszpan zadał w 11. gemie, kiedy po kapitalnym minięciu zdobył breaka. Po zmianie stron Lopez zwieńczył pojedynek wygrywającym serwisem i po 77 minutach triumfował 6:4, 7:5.

Lopez sięgnął w niedzielę po piąte singlowe mistrzostwo w głównym cyklu, ale pierwsze na mączce. Wcześniej triumfował w Wiedniu (2004), Johannesburgu (2010) i Eastbourne (2013, 2014). Za zwycięstwo otrzyma 250 punktów do rankingu ATP oraz czek na sumę 82,4 tys. euro, dzięki czemu powróci w poniedziałek do Top 20. Notowany obecnie na 95. pozycji Haase zdobył w Gstaad 150 punktów oraz 43,4 tys. euro i wobec tego przesunie się w górę światowej klasyfikacji o 20 miejsc.

W grze podwójnej triumfowali w niedzielę oznaczeni "czwórką" Julio Peralta i Horacio Zeballos, którzy pokonali najwyżej rozstawiony debel Mate Pavić i Michael Venus 7:6(2), 6:2. Chilijczyk i Argentyńczyk powtórzyli sukces z Sao Paulo, gdzie cieszyli się z premierowego wspólnego mistrzostwa. W sumie Peralta ma na koncie dwa deblowe tytuły w zawodach głównego cyklu, natomiast Zeballos cztery.

J. Safra Sarasin Swiss Open Gstaad, Gstaad (Szwajcaria)
ATP World Tour 250, kort ziemny, pula nagród 463,5 tys. euro
niedziela, 24 lipca

finał gry pojedynczej:

Feliciano Lopez (Hiszpania, 1) - Robin Haase (Holandia) 6:4, 7:5

finał gry podwójnej:

Julio Peralta (Chile, 4) / Horacio Zeballos (Argentyna, 4) - Mate Pavić (Chorwacja, 1) / Michael Venus (Nowa Zelandia, 1) 7:6(2), 6:2