ITF Praga: Katarzyna Piter znów pokazała charakter

Katarzyna Piter przegrywała już 2:6, 1:3 w meczu z Andreą Hlavackovą, ale zdołała powrócić do gry i odnieść zwycięstwo 2:6, 6:4, 6:1. Polka awansowała do II rundy dużego turnieju ITF na kortach ziemnych w Pradze.

Rafał Smoliński
Katarzyna Piter East News / Katarzyna Piter

Impreza Advantage Cars Prague Open to regularna pozycja w kalendarzu startów tenisistki z Poznania. W zeszłym roku, kiedy zawody odbywały się w połowie sierpnia, Katarzyna Piter doszła tutaj do 1/8 finału, w której po trzysetowym boju lepsza była Hiszpanka Maria-Teresa Torro-Flor.

Tym razem Polka otrzymała dziką kartę, a w I rundzie stanęła na jej drodze dwukrotna mistrzyni wielkoszlemowa w grze podwójnej i srebrna medalistka igrzysk z Londynu, Andrea Hlavackova. Notowana na 201. pozycji w rankingu WTA Czeszka także skorzystała z uprzejmości organizatorów i była faworytką spotkania z naszą zawodniczką.

Zaczęło się po myśli Hlavackovej, która w partii otwarcia postarała się o trzy breaki i wygrała pewnie 6:2. W drugim secie tenisistka naszych południowych sąsiadów uzyskała przełamanie już pierwszym gemie, lecz ambitnie walcząca Piter odrobiła stratę. W 10. gemie zadała decydujący cios, dzięki czemu wyrównała stan rywalizacji.

W trzeciej partii Piter nie dała już Hlavackovej żadnych szans. 289. singlistka świata szybko wyszła na 5:0, a pojedynek zwieńczyła po 96 minutach przy pierwszej piłce meczowej. Trenująca pod okiem Tomasa Jandy Polka zrewanżowała się tym samym Czeszce za dotkliwą porażkę 0:6, 2:6 w ćwierćfinale zawodów ITF rozgrywanych w 2009 roku w niemieckim Bad Saulgau.

O miejsce w ćwierćfinale praskiego turnieju Piter powalczy w czwartek z oznaczoną "czwórką" Cariną Witthöft, która w rankingu WTA jest obecnie 93. Niemka rozpoczęła występ na czeskiej mączce od rozgromienia grającej z dziką kartą Simony Heinovej 6:1, 6:1. W 2012 roku Polka pokonała reprezentantkę naszych zachodnich sąsiadów 7:6(4), 3:6, 7:5 w II rundzie zawodów ITF w Padwie, natomiast w sezonie 2013 była lepsza w stosunku 6:3, 6:2 w decydującej fazie eliminacji imprezy WTA International w Luksemburgu.

Advantage Cars Prague Open, Praga (Czechy)