ATP Toronto: Marcin Matkowski pokonał Łukasza Kubota w "polskim" meczu debla

Marcin Matkowski i Maks Mirny awansowali do II rundy debla turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Toronto. W środową noc polsko-białoruski duet w dwóch setach pokonał Łukasza Kubota i Alexandra Peyę.

Marcin Motyka
Marcin Matkowski WP SportoweFakty / Michał Domnik / Na zdjęciu: Marcin Matkowski

Marcin Matkowski i Łukasz Kubot za kilkanaście dni będą walczyć o medal dla Polski w igrzyskach olimpijskich. Los sprawił, że w ostatnim turnieju przygotowawczym przed zawodami w Rio de Janeiro, w imprezie ATP World Tour Masters 1000 w Toronto, zmierzyli się przeciw sobie w I rundzie. Warszawianinowi partnerował Maks Mirny, mistrz Rogers Cup sprzed 12 lat, natomiast lubinianin zagrał razem z Alexandrem Peyą, z którym w zeszłym tygodniu dotarł do finału w Waszyngtonie.

Środowe spotkanie rozpoczęło się po myśli Matkowskiego i Mirnego. Polsko-białoruski duet w czwartym gemie wywalczył przełamanie, po chwili objął prowadzenie 4:1, by wygrać partię otwarcia 6:3.

W drugim secie Matkowski i Mirny znów wyszli na prowadzenie z przewagą przełamania, ale Kubot i Peya zdołali odrobić stratę, wyrównując na 4:4. Gdy druga odsłona wkraczała w decydująca fazę, przy stanie 5:5 mecz na kilkadziesiąt minut został przerwany z powodu opadów deszczu.

Po wznowieniu obie pary utrzymały własne serwisy i o losach drugiej odsłony decydować musiał tie break. W nim Matkowski i Mirny szybko osiągnęli przewagę, a przy stanie 6-3 uzyskali trzy piłki meczowe. Dwóch pierwszych nie wykorzystali, ale przy kolejnej pomógł im Peya, który popełnił podwójny błąd serwisowy.

Pojedynek trwał 85 minut. W tym czasie Matkowski i Mirny posłali pięć asów, popełnili dwa podwójne błędy serwisowe (Kubot i Peya odpowiednio: cztery oraz osiem), jeden raz zostali przełamani, wykorzystali dwa z ośmiu break pointów, a także łącznie zdobyli 71 punktów, o cztery więcej od rywali.

W II rundzie Matkowski i partnerujący mu Mirny zagrają z najwyżej rozstawionymi, zwycięzcami Rogers Cup z sezonów 2002, 2006, 2010, 2012 oraz 2015, braćmi Bobem i Mikiem Bryanami.

Rogers Cup, Toronto (Kanada)
ATP World Tour Masters 1000, kort twardy, pula nagród 4,089 mln dolarów
środa, 27 lipca

I runda gry podwójnej:

Marcin Matkowski (Polska) / Maks Mirny (Białoruś) - Łukasz Kubot (Polska) / Alexander Peya (Austria) 6:3, 7:6(5)

Czy Marcin Matkowski i Maks Mirny pokonają braci Bryanów?