ATP Toronto: niewytłumaczalna zapaść Stana Wawrinki. Kei Nishikori w finale

Kei Nishikori w dwóch setach pokonał Stana Wawrinka i awansował do finału rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP w Toronto. Tym samym Japończyk stanie przed szansą na pierwszy w karierze tytuł rangi ATP Masters 1000.

Marcin Motyka
PAP/EPA / WARREN TODA

Półfinał to nie jest faza Rogers Cup, w której Stan Wawrinka i Kei Nishikori w przeszłości regularnie występowali. Szwajcar dopiero pierwszy raz w karierze znalazł się w najlepszej "czwórce" tej imprezy, natomiast Japończyk po raz drugi (przed rokiem przegrał z Andym Murrayem). Obaj walczyli więc o debiutancki finał międzynarodowych mistrzostw Kanady.

Sobotni mecz lepiej rozpoczął się dla Wawrinki. Rozstawiony z numerem drugim Szwajcar potężnymi zagraniami z głębi kortu sprawiał ogromne problemy przeciwnikowi i błyskawicznie wyszedł na prowadzenie 4:1.

Nishikori miał swoje szanse na powrót do gry, lecz Wawrinka dzielnie bronił break pointów. Jednakże serwis w końcu zawiódł Szwajcara i to w gemie, w którym serwował po zwycięstwo w secie. Tym samym Japończyk wyrównał na 5:5.

W 12. gemie Nishikori znów znalazł się w bardzo trudnej sytuacji, ale obronił dwie piłki setowe. Podobnie jak w rozstrzygającym tie breaku, w którym Wawrinka prowadził 6-4, lecz przy pierwszej piłce setowej posłał bekhend w aut, a przy drugiej popełnił podwójny błąd serwisowy.

To nie był koniec dramatu Wawrinki w inauguracyjnej partii. Po zmianie stron w dodatkowej rozgrywce przestrzelił bekhend, co dało setbola Nishikoriemu, przy którym lozańczyk pomylił się z forhendu.

W drugiej odsłonie Wawrinkę dotknęła niewytłumaczalna zapaść. Był apatyczny, unikał wymian i popełniał wiele błędów własnych. Najlepszym podsumowaniem postawy Szwajcara w tej partii była sytuacja z czwartego, gdy przy równowadze miał pusty kort i łatwą piłkę do skończenia przy siatce, ale posłał zagranie w aut.

Wawrinkę w drugim secie stać było jedynie na zdobycie honorowego gema. Nishikori natomiast bez najmniejszych kłopotów dotarł do szczęśliwego dla siebie końca.

Tym samym Nishikori trzeci raz w karierze awansował do finału turnieju rangi ATP World Tour Masters 1000. Przerwał również serię 16. z rzędu przegranych meczów z rywalami z Top 5 rankingu ATP. Ostatnim tenisistą z najlepszej "piątki", którego Japończyk pokonał, był w US Open 2014 Novak Djoković.

Z Djokoviciem właśnie Nishikori zagra w niedzielnym finale turnieju w Toronto.