WTA Cincinnati: Karolina Pliskova zdemolowała Garbine Muguruzę i przeszła do historii

Zaledwie godziny potrzebowała Karolina Pliskova, aby pokonać Garbine Muguruzę 6:1, 6:3 w półfinale turnieju WTA Premier 5 na kortach twardych w Cincinnati. To pierwsza reprezentantka Czech, która wystąpi w finale imprezy Western & Southern Open.

Rafał Smoliński
PAP/EPA / TANNEN MAURY

Rozstawiona z "15" zawodniczka nie marnowała czasu na korcie. W pierwszym secie przełamała trzykrotnie, natomiast w drugim odrobiła stratę breaka i wygrała od stanu 2:3 cztery gemy z rzędu. Karolina Pliskova zaprezentowała bardzo solidny, ale i agresywny tenis. Atakowała drugie podanie Hiszpanki, przy którym zdobyła aż 65 proc. punktów. Czeszka skończyła mecz z 17 winnerami i 17 błędami własnymi.

Garbine Muguruza zaprezentowała się bardzo słabo. W partii otwarcia skończyła tylko trzy piłki, zaś w drugiej części pojedynku zaledwie cztery. Nie pomogły rady Sama Sumyka, który w połowie drugiego seta starał się ratować sytuację. Hiszpanka popełniała za dużo prostych błędów w wymianach, w sumie naliczono jej aż 23 pomyłki, a to całkowicie przekreśliło jej szanse na korzystny wynik w sobotnim spotkaniu.
- Bardzo się cieszę z tego zwycięstwa. To był jeden z najlepszych moich meczów w tym tygodniu - powiedziała w pomeczowym wywiadzie Pliskova. - Nie było wcale tak łatwo, ponieważ wiatr bardzo kręcił i warunki do gry były trudne. Mimo to bardzo cieszę się z awansu do finału - dodała 24-letnia reprezentantka naszych południowych sąsiadów. A kiedy tylko skończyła mówić, nad położonymi w Mason kortami zaczął padać deszcz.
Statystyki meczu Karoliny Pliskovej z Garbine Muguruzą Statystyki meczu Karoliny Pliskovej z Garbine Muguruzą
Pliskova ma patent na Muguruzę, bowiem odniosła już trzecie kolejne zwycięstwo nad mającą wenezuelskie korzenie tenisistką. Po porażce na kortach Rolanda Garrosa w 2013 roku, Czeszka okazała się lepsza od Hiszpanki w Dubaju oraz Indian Wells (2015). W sobotę triumfowała zasłużenie i w niedzielę powalczy o szóste mistrzostwo w głównym cyklu (bilans finałów 5-9).

Przeciwniczką Pliskovej w pojedynku o tytuł będzie w niedzielę starająca się o fotel liderki rankingu WTA Andżelika Kerber. Niemka, która w 2012 roku przegrała w finale imprezy w Cincinnati z Na Li, wygrała cztery z sześciu dotychczas rozegranych meczów z Czeszką.

Western & Southern Open, Cincinnati (USA)