WTA New Haven: Koncert gry Agnieszki Radwańskiej, Polka zagra z Petrą Kvitovą o finał

Agnieszka Radwańska pokonała Belgijkę Kirsten Flipkens i awansowała do półfinału turnieju WTA Premier rozgrywanego na kortach twardych w New Haven.

PAP/EPA / TANNEN MAURY

Dla Agnieszki Radwańskiej (WTA 4) to szósty start w New Haven i dopiero po raz drugi doszła do ćwierćfinału. W ubiegłym roku przegrała z Petrą Kvitovą, z którą tym razem zmierzy się w półfinale. Życiowy rezultat w imprezie zapewniło krakowiance odniesione w świetnym stylu zwycięstwo 6:1, 6:4 nad Kirsten Flipkens (WTA 68). Polka pokonała Belgijkę po raz czwarty (Puchar Federacji 2010 i 2013, Miami 2013) jedynego seta tracąc trzy lata temu na Florydzie.

W drugim gemie I seta Radwańska przełamała rywalkę trzema znakomitymi zagraniami (lob, bekhend po linii, return forhendowy). Flipkens odpowiedziała w świetnym stylu - odrobiła stratę kombinacją skrótu i woleja. Minięciem bekhendowym po linii Polka uzyskała trzy break pointy na 3:1. Belgijka dwa obroniła, ale przy trzecim zepsuła slajsa. W piątym gemie Radwańska wróciła z 15-30, a bajecznym dropszotem podwyższyła na 5:1. Wynik seta na 6:1 krakowianka ustaliła ostrym forhendem wymuszającym błąd.

W gemie otwarcia II seta Flipkens oddała podanie wyrzucając forhend daleko poza kort. Potężnym forhendem natychmiast odrobiła stratę. W piątym gemie Belgijka odparła dwa break pointy, a piękny skrót pozwolił jej utrzymać podanie. Później miała szansę na 5:3, ale Radwańska obroniła się minięciem bekhendowym po krosie. Polka na 4:4 wyrównała lobem wieńczącym nadzwyczajną wymianę. W dziewiątym gemie Flipkens oddała podanie psując skrót. Belgijka mogła wyrównać na 5:5, ale krakowianka od 0-40 zdobyła pięć punktów z rzędu. Mecz dobiegł końca, gdy Flipkens zepsuła woleja.

W eliminacjach Flipkens przegrała z klasyfikowaną na 426. miejscu 16-letnią Amerykanką Kaylą Day. Belgijka weszła jednak do głównej drabinki jako jedna z wielu szczęśliwych przegranych. W I rundzie wyeliminowała Szwajcarkę Belindę Bencić, wracając z 2:5 w III secie, a w II pokonała Francuzkę Caroline Garcię, odpierając dwie piłki setowe w II partii. W ostatnich miesiącach Flipkens potrafiła pokonać mistrzynię Rolanda Garrosa Garbine Muguruzę (Majorka) i Venus Williams (igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro).
Statystyki meczu Agnieszki Radwańskiej z Kirsten Flipkens Statystyki meczu Agnieszki Radwańskiej z Kirsten Flipkens
Radwańska zagrała bardzo dobre spotkanie. Świetnie funkcjonowały minięcia, zwłaszcza bekhendowe. Polka dobrze sobie radziła w charakterystycznej dla siebie kombinacyjnej grze, sięgała po skróty i loby. Była aktywna w wymianach, często chodziła do siatki, przy której zdobyła 19 z 27 punktów. Przyczepić się można jedynie do serwisu. Dwa razy dała się przełamać i miała zaledwie 42 proc. trafienia pierwszym podaniem. Wszystkie inne elementy jej tenisowego kunsztu funkcjonowały bez zarzutu, a Flipkens nie miała argumentów, by stawić jej większy opór. W II partii Belgijka zagrała dużo lepiej, ale Radwańska nie dopuściła do przedłużenia meczu. W trwającym 82 minuty spotkaniu Radwańskiej naliczono 25 kończących uderzeń i 16 niewymuszonych błędów. Flipkens miała 21 piłek wygranych bezpośrednio i 27 pomyłek.Polka obroniła sześć z ośmiu break pointów, a sama wykorzystała pięć z 10 szans na przełamanie. Był to mecz, w którym było mnóstwo spięć przy siatce, ale Belgijka nie była w tej strefie kortu tak skuteczna (13 z 31 punktów). Nie brakowało fantastycznych wymian, zwłaszcza w II secie, w którym Flipkens podniosła poziom swojej gry i wspólnie z Radwańską dały pokaz porywającego tenisa.

W nocy z piątku na sobotę (początek o godz. 1:00 czasu polskiego) Radwańska zagra z Petrą Kvitovą. Czeszka w New Haven ma bilans meczów 19-2 i dzielą ją dwa kroki od czwartego tytułu. Bilans spotkań obu tenisistek to 6-4 dla dwukrotnej mistrzyni Wimbledonu, ale dwa ostatnie padły łupem Polki (finał Mistrzostw WTA 2015, ćwierćfinał w Indian Wells 2016). Dla krakowianki będzie to pierwszy półfinał od kwietnia (Stuttgart).