US Open: Dominika Cibulkova za szybka, Magda Linette odpadła w I rundzie

Magda Linette przegrała 2:6, 3:6 ze Słowaczką Dominiką Cibulkovą w I rundzie wielkoszlemowego US Open odbywającego się na kortach Flushing Meadows w Nowym Jorku.

PAP/EPA / RAY STUBBLEBINE

Dla Magdy Linette to siódmy start w wielkoszlemowych turniejach. Jak na razie wygrała jeden mecz. W ubiegłym roku w US Open pokonała Urszulę Radwańską, aby następnie przegrać z Agnieszką Radwańską. Tym razem poznanianka zmierzyła się w Nowym Jorku z finalistką Australian Open 2014 Dominiką Cibulkovą i uległa Słowaczce 2:6, 3:6.

Podwójnym błędem Linette dała Cibulkovej trzy break pointy na 3:1 w I secie. Polka oddała podanie do zera wyrzucając forhend. W trzech wygranych gemach Słowaczka nie straciła punktu. Poznanianka zaczęła grać agresywniej, częściej wchodziła w kort, nie stroniła od wycieczek do siatki. Efekt był taki, że Cibulkova utrzymała podanie na 4:1, ale z problemami (14 rozegranych punktów). Kolejny gem również był bardzo zacięty. Linette odparła cztery break pointy, z czego dwa w świetnym stylu (as, forhend). Polka miała szansę na odrobienie straty przełamania, ale Słowaczka obroniła się ostrym bekhendem wymuszającym błąd. Sprytnym odegraniem po krosie woleja rywalki finalistka Australian Open 2014 uzyskała piłkę setową w ósmym gemie. Set dobiegł końca, gdy Linette popełniła podwójny błąd.

Ostrym bekhendem wymuszającym błąd Linette zaliczyła przełamanie w gemie otwarcia II seta. Długo się z prowadzenia Polka nie cieszyła, bo oddała podanie robiąc dwa podwójne błędy. Świetną kombinacją krosa bekhendowego i forhendu poznanianka odparła pierwszego break pointa w czwartym gemie, ale przy drugim wpakowała piłkę w siatkę. Linette miała po jednej okazji na 2:1 i 3:4, ale roztrwoniła je nieudanymi returnami. Przy 5:2 Cibulkova zmarnowała pierwszą piłkę meczową psując bekhend. Pewnym forhendem Polka poprawiła wynik na 3:5. Po chwili Słowaczka utrzymała podanie do zera. Spotkanie zakończyła ostrym forhendem wymuszającym błąd.

Statystyki meczu Magda Linette - Dominika Cibulkova Statystyki meczu Magda Linette - Dominika Cibulkova

Linette zabrakło lepszego serwisu (osiem podwójnych błędów), aby zmusić Cibulkovą do większego wysiłku. Za dużo też zepsuła prostych returnów. W wymianach Słowaczka była dla Polki za szybka i za dokładna. Poznanianka miała momenty dobrej gry, ale było ich zbyt mało, aby tenisistka z Bratysławy poczuła się zagrożona. Kilka gemów było zaciętych, ale w najważniejszych punktach górę brało doświadczenie finalistki Australian Open 2014.

W trwającym 91 minut spotkaniu Linette zdobyła tylko 10 z 29 punktów przy swoim drugim podaniu. Przy siatce była aktywna (10 z 16 punktów), ale popełniła też 25 niewymuszonych błędów przy 16 kończących uderzeniach. Cibulkovej naliczono 12 piłek wygranych bezpośrednio i 19 pomyłek. Łupem Słowaczki padło 73 ze 124 wymian.

Kolejną rywalką Cibulkovej będzie Jewgienija Rodina, która pokonała 6:1, 6:2 Danielle Collins. W lutym tego roku w Sankt Petersburgu Słowaczka rozbiła Rosjankę 6:3, 6:0.