US Open: Garbine Muguruza, Madison Keys i Elina Switolina z kłopotami, Monica Puig za burtą

Hiszpanka Garbine Muguruza, Amerykanka Madison Keys i Ukrainka Elina Switolina z problemami awansowały do II rundy wielkoszlemowego US Open. Odpadła mistrzyni olimpijska, Portorykanka Monica Puig.

PAP/EPA / JASON SZENES

Garbine Muguruza (WTA 3) pokonała 2:6, 6:0, 6:3 kwalifikantkę Elise Mertens (WTA 137). W III secie Belgijka z 1:3 wyrównała na 3:3, ale trzy kolejne gemy padły łupem Hiszpanki. W trwającym godzinę i 56 minut spotkaniu mistrzyni Rolanda Garrosa popełniła siedem podwójnych błędów. Zanotowano jej 26 kończących uderzeń i 40 niewymuszonych błędów. Przy siatce zdobyła 14 z 16 punktów. Muguruza cztery razy oddała własne podanie, a sama wykorzystała sześć z 15 break pointów. Mertens miała 18 piłek wygranych bezpośrednio i 29 pomyłek.

W poważniejszych opałach była Madison Keys (WTA 9), która z Alison Riske (WTA 60) przegrywała 4:6, 0:2. Dziewiąta rakieta globu zwyciężyła 4:6, 7:6(5), 6:2 po dwóch godzinach i 25 minutach walki. Zaserwowała 13 asów i zamieniła na przełamanie trzy z 12 okazji. Posłała 60 kończących uderzeń i popełniła 60 niewymuszonych błędów. Riske zanotowano 14 piłek wygranych bezpośrednio i 22 pomyłki. Był to ostatni mecz pierwszego dnia US Open 2016. Rozpoczął się o godz. 23:20 miejscowego czasu (o 5:20 polskiego).

Elina Switolina (WTA 19) w sobotę w finale turnieju w New Haven przegrała z Agnieszką Radwańską. W I rundzie US Open Ukrainka pokonała 6:7(5), 6:0, 6:2 Mandy Minellę (WTA 110). W ciągu godziny i 51 minut 21-latka z Charkowa posłała siedem asów. Zanotowano jej 34 kończące uderzenia i 18 niewymuszonych błędów. Reprezentantka Luksemburga miała o cztery piłki wygrane bezpośrednio więcej, ale też zrobiła 50 pomyłek.

Saisai Zheng (WTA 61) w I rundzie turnieju olimpijskiego w Rio de Janeiro wyeliminowała Agnieszkę Radwańską. W Nowym Jorku została pogromczynią Moniki Puig (WTA 35), złotej medalistki tych igrzysk. Chinka wróciła ze stanu 1:4 i pokonała Portorykankę 6:4, 6:2. Odpadła Coco Vandeweghe (WTA 30), która przegrała 7:6(4), 3:6, 4:6 z Naomi Osaką (WTA 81). O losach III seta rozstrzygnęło jedno przełamanie, jakie Japonka uzyskała w 10. gemie. Amerykanka miała siedem break pointów i wykorzystała tylko jednego. Zaserwowała 12 asów, ale też popełniła osiem podwójnych błędów.

Barbora Strycova (WTA 21) przegrała 3:6, 7:6(3), 1:6 z Moniką Niculescu (WTA 58). Rumunka mogła zwyciężyć w dwóch setach, bo prowadziła 6:3, 5:3. W turnieju nie ma już Iriny-Camelii Begu (WTA 23), która w spotkaniu z Łesią Curenko (WTA 99) przegrywała 0:6, 0:3, aby ostatecznie wywalczyć cztery gemy.

Johanna Konta (WTA 14) obroniła cztery break pointy i pokonała 6:3, 6:3 Bethanie Mattek-Sands (WTA 109). Rumunka Ana Bogdan (WTA 86) wróciła ze stanu 0:6, 2:5 i wygrała 0:6, 7:5, 6:2 ze swoją rodaczką Soraną Cirsteą (WTA 116). Finalistka Wimbledonu 2013 Sabina Lisicka (WTA 84) urwała trzy gemy Julii Putincewej (WTA 42). W najnowszym notowaniu rankingu WTA Niemka wypadnie z Top 100.