US Open: kontrowersyjna Naomi Broady na drodze Agnieszki Radwańskiej

Agnieszka Radwańska powalczy w czwartek o miejsce w III rundzie US Open 2016. Jej przeciwniczką będzie Naomi Broady, która chce zanotować największy sukces w Wielkim Szlemie.

Rafał Smoliński
Rafał Smoliński
PAP/EPA / PETER FOLEY

We wtorek na Louis Armstrong Stadium Agnieszka Radwańska nie marnowała czasu i w 55 minut rozgromiła Jessicę Pegulę 6:1, 6:1. - Najważniejsze, że rozegrałam szybki i przyjemny mecz, dzięki czemu będę wypoczęta na kolejny pojedynek. W Wielkim Szlemie rozgrywałam już w początkowej fazie takie błyskawiczne spotkania, ale zdarzały się również i takie, w których miałam problemy. W pierwszych rundach wolę zwyciężać szybciej, niż wygrywać trzysetówki po obronie meczboli - mówiła polska tenisistka.

Krakowianka powróci na drugą co do ważności arenę Flushing Meadows w czwartek, tym razem w sesji dziennej. Jej rywalką będzie Naomi Broady, która we wtorek zwyciężyła w I rundzie swoją rodaczkę Laurę Robson 6:7(4), 6:3, 6:4. Brytyjka odniosła zaledwie drugie zwycięstwo w Wielkim Szlemie i teraz będzie się starała o życiowy sukces w Nowym Jorku. Przez wiele lat lawirowała pomiędzy drugą a trzecią setką światowego rankingu i dopiero na początku obecnego sezonu przełamała się i wkroczyła do Top 100.

Kim jest tenisistka, która w czwartek skrzyżuje rakiety z najlepszą polską zawodniczką? Broady zaczęła grać w tenisa w wieku siedmiu lat w lokalnym klubie w Stockport, do czego namówił ją pełniący funkcję trenera ojciec Simon. Jeśli chodzi o osiągnięcia juniorskie, to daleko jej do sukcesów młodszego od niej o cztery lata brata Liama, który grał w finale Wimbledonu 2011 oraz US Open 2012 i w efekcie został drugim juniorem świata.

O Broady zrobiło się głośno w 2007 roku, kiedy na jednym z portali społecznościowych zamieściła zdjęcie, na którym skąpo ubrana obejmuje automat z prezerwatywami. Władze brytyjskiej federacji tenisowej zareagowały błyskawicznie i wstrzymały wypłacanie przyznanego wcześniej stypendium. - Nie rozumiem, czemu zrobiono z tego taką aferę. Nie byłam wtedy ani pijana, ani naćpana - żaliła się Brytyjka. - Chciałam tylko przez te kilka nocy pożyć jak normalna 17-latka. Ale zrobił się z tego absurdalny skandal. Byłam zażenowana postawą tenisowych władz w Wielkiej Brytanii. Ostrzegli mnie, że następnego dnia zdjęcie ukaże się w gazetach, a potem rzucili na pożarcie tych lwów, bez żadnego wsparcia. A przecież byłam tylko dzieckiem.

ZOBACZ WIDEO Świetni w klubach. Teraz czas na reprezentację (źródło TVP)

Na światowych kortach Brytyjka przez wiele lat prezentowała się głównie w futuresach, ponieważ jej ranking nie kwalifikował jej do występów w WTA Tour. W 2014 roku w końcu wykorzystała swoją szansę i wygrała mecz w Wimbledonie. Dalej jednak tułała się po świecie w poszukiwania punktów. Kilkakrotnie zawitała do Polski. W 2011 roku wygrała w Zawadzie futuresa w parze z Kristiną Mladenović. 12 miesięcy później opuszczała podopolską miejscowość z płaczem, po porażce z Paulą Kanią. Brytyjka nie mogła się wówczas pogodzić z decyzją sędziego, który nie wywołał autu przy piłce meczowej. - Chciałeś po prostu szybciej pójść do domu - krzyczała w stronę arbitra.


Takich sytuacji z Broady było całkiem sporo. W styczniu tego roku domagała się podczas turnieju w Auckland (gdzie w I rundzie sensacyjnie wyeliminowała Anę Ivanović) zdyskwalifikowania Jeleny Ostapenko, która rzuciła rakietą tak niefortunnie, że trafiła chłopca do podawania piłek. Sędzia nie przychylił się do jej prośby, ponieważ uznał, że Łotyszce po prostu wyślizgnęła się rakieta. Brytyjka miała ciągle w pamięci porażkę z Ostapenko z zeszłego sezonu w Quebec City, gdzie rywalka pozbawiła ją miejsca w premierowym finale. Ale po półfinale tegorocznej imprezy w Kuala Lumpur tenisistka ze Stockport ugruntowała swoją pozycję w Top 100, choć później godnych uwagi wyników nie odnosiła.

Czego Radwańska może się spodziewać po czwartkowej przeciwniczce? Na pewno potężnego serwisu, który we wtorek pozwolił Broady wyeliminować Robson. 16 asów zrobiło swoje w starciu z powracającą do touru po długiej przerwie rodaczką, ale w pojedynku z 27-letnią krakowianką może się to okazać niewystarczające.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród w singlu kobiet 18,162 mln dolarów
czwartek, 1 września

II runda:
Louis Armstrong Stadium, drugi mecz od godz. 17:00 czasu polskiego

Agnieszka Radwańska (Polska, 4) bilans: 0-0 Naomi Broady (Wielka Brytania)
4 ranking 82
27 wiek 26
173/56 wzrost (cm)/waga (kg) 189/74
praworęczna, oburęczny bekhend gra praworęczna, jednoręczny bekhend
Kraków miejsce zamieszkania Stockport
Tomasz Wiktorowski trener Simon Broady
sezon 2016
37-13 (37-13) bilans roku (główny cykl) 26-19 (9-11)
tytuł w New Haven najlepszy wynik półfinał w Kuala Lumpur
5-5 tie breaki 2-3
131 asy 177
1 804 025 zarobki ($) 216 195
kariera
2005 początek 2006
2 (2012) najwyżej w rankingu 76 (2016)
539-232 bilans zawodowy 325-252
19/7 tytuły/finałowe porażki (główny cykl) 0/0
23 581 738 zarobki ($) 688 502

Wszystkie mecze Agnieszki Radwańskiej i całego wielkoszlemowego US Open 2016 można oglądać na żywo w Eurosporcie 1 i Eurosporcie 2.

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Jakim wynikiem zakończy się mecz Agnieszki Radwańskiej z Naomi Broady?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×