Puchar Davisa: Rafael Nadal i Marc Lopez wprowadzili Hiszpanię do Grupy Światowej

Mistrzowie olimpijscy Rafael Nadal i Marc Lopez odnieśli deblowe zwycięstwo i zapewnili Hiszpanii awans do Grupy Światowej Pucharu Davisa.

PAP/EPA / RAJAT GUPTA

W 2014 roku Hiszpania spadła z Grupy Światowej po porażce z Brazylią. Teraz ekipa z Półwyspu Iberyjskiego, kierowana przez Conchitę Martinez, wraca do elity Pucharu Davisa. Trzeci punkt w wyjazdowym meczu z Indiami zdobyli Rafael Nadal i Marc Lopez. W sierpniu w Rio de Janeiro wywalczyli wspólnie złoty medal olimpijski. W sobotę pokonali 4:6, 7:6(2), 6:4, 6:4 Saketha Myneniego i Leandera Paesa. W pierwszym secie Hiszpanie nie wykorzystali prowadzenia 4:1, za to w drugim wrócili z 3:5, a w czwartym z 1:4. W piątek Nadal nie wystąpił w singlu z powodu problemów żołądkowych.

Ruben Bemelmans i Joris de Loore sprawili ogromną niespodziankę pokonując 3:6, 7:6(5), 4:6, 6:4, 6:4 świetnych deblistów Marcelo Melo i Bruno Soaresa. O losach czterech z pięciu setów decydowało po jednym przełamaniu, w drugim nie było ani jednego. Spotkanie trwało trzy godziny i 22 minuty. Belgia, która rok temu grała w wielkim finale, zapewniła sobie pozostanie w Grupie Światowej.

Bliżej Grupy Światowej na rok 2017 jest Szwajcaria, która prowadzi 2-1 z Uzbekistanem. W sobotę Adrien Bossel i Henri Laaksonen pokonali 6:4, 6:2, 7:6(2) Farrukha Dustowa i Denisa Istomina. Utrzymanie w elicie zapewnili sobie Kanadyjczycy. W deblu Vasek Pospisil i Adil Shamasdin  wygrali 6:3, 6:4, 7:6(6) z Chilijczykami Nicolasem Jarrym i Hansem Podlipnikiem-Castillo.

W ciągu dwóch dni w Moskwie, gdzie Rosja mierzy się z Kazachstanem, udało się rozegrać jeden pełny pojedynek. W piątek tenisiści w ogóle nie wyszli na kort z powodu deszczu. W sobotę gry rozpoczęły się z opóźnieniem. Andriej Kuzniecow pokonał 6:3, 6:4, 5:7, 7:5 Ołeksandra Niedowiesowa. Reprezentant gospodarzy prowadził 6:3, 6:4, 3:1. Nie udało mu się jednak odnieść zwycięstwa w trzech setach. W czwartej partii Kazach ponownie poderwał się do walki i z 3:5 wyrównał na 5:5 i miał okazję, by wyjść na 6:5, ale oddał podanie z 40-15. W 12. gemie Kuzniecow od 15-30 zdobył trzy punkty i odniósł zwycięstwo po trzech godzinach i 26 minutach. Spotkanie Jewgienija Donskoja z Michaiłem Kukuszkinem zostało przerwane przy stanie 2-2 w setach z powodu zapadających ciemności.

Uzbekistan - Szwajcaria 1:2, Olympic Tennis School, Taszkent (Uzbekistan)
baraż o Grupę Światową, kort ziemny
piątek-niedziela, 16-18 września

Gra 1.: Denis Istomin - Antoine Bellier 6:3, 6:2, 6:4
Gra 2.: Sanjar Fajziew - Henri Laaksonen 2:6, 2:6, 2:6
Gra 3.: Farrukh Dustow / Denis Istomin - Adrien Bossel / Henri Laaksonen 4:6, 2:6, 6:7(2)
Gra 4.: Denis Istomin - Henri Laaksonen *niedziela, godz. 7:00
Gra 5.: Sanjar Fajziew - Antoine Bellier *niedziela

Belgia - Brazylia 3:0, Sleuyter Arena, Ostenda (Belgia)
baraż o Grupę Światową, kort twardy w hali

Gra 1.: David Goffin - Thiago Monteiro 6:2, 6:2, 6:0
Gra 2.: Steve Darcis - Thomaz Bellucci 6:7(5), 6:1, 6:3, 6:3
Gra 3.: Ruben Bemelmans / Joris De Loore - Marcelo Melo / Bruno Soares 3:6, 7:6(5), 4:6, 6:4, 6:4
Gra 4.: David Goffin - Thomaz Bellucci *niedziela, godz. 15:00
Gra 5.: Steve Darcis - Thiago Monteiro *niedziela

Indie - Hiszpania 0:3, R.K. Khanna Tennis Stadium, Nowe Delhi (Indie)
baraż o Grupę Światową, kort twardy

Gra 1.: Ramkumar Ramanathan - Feliciano Lopez 4:6, 4:6, 6:3, 6:1
Gra 2.: Saketh Myneni - David Ferrer 1:6, 2:6, 1:6
Gra 3.: Saketh Myneni / Leander Paes - Marc Lopez / Rafael Nadal 6:4, 6:7(2), 4:6, 4:6
Gra 4.: Saketh Myneni - Feliciano Lopez *niedziela, godz. 13:00
Gra 5.: Ramkumar Ramanathan - David Ferrer *niedziela

Kanada - Chile 3:0, Scotiabank Centre, Halifax (Kanada)
Gra 1.: Frank Dancević - Christian Garin 6:3, 6:7(5), 6:1, 6:4
Gra 2.: Vasek Pospisil - Nicolas Jarry 6:1, 5:7, 7:6(2), 6:3
Gra 3.: Vasek Pospisil / Adil Shamasdin - Nicolas Jarry / Hans Podlipnik-Castillo 6:3, 6:4, 7:6(6)
Gra 4.: Vasek Pospisil - Christian Garin *niedziela, godz. 18:00
Gra 5.: Frank Dancević - Nicolas Jarry *niedziela

Rosja - Kazachstan 1:0, National Tennis Center, Moskwa (Rosja)

Gra 1.: Andrej Kuzniecow - Ołeksandr Niedowiesow 6:3, 6:4, 5:7, 7:5
Gra 2.: Jewgienij Donskoj - Michaił Kukuszkin 7:6(7), 2:6, 6:4, 2:6 *do dokończenia
Gra 3.: Konstantin Krawczuk / Andriej Rublow - Andriej Gołubiew / Ołeksandr Niedowiesow *niedziela, godz. 09:00
Gra 4.: Andriej Kuzniecow - Michaił Kukuszkin *niedziela
Gra 5.: Jewgienij Donskoj - Ołeksandr Niedowiesow *niedziela