Puchar Davisa: Szwajcaria utrzymała się w Grupie Światowej, Rosja wróciła do elity

Szwajcaria, bez Rogera Federera i Stana Wawrinki, wygrała baraż o Grupę Światową z Uzbekistanem. Awans do elity Pucharu Davisa wywalczyła Rosja.

PAP/EPA / JASON SZENES

Roger Federer przechodzi rehabilitację kolana i nie zagra do końca roku. Stan Wawrinka triumfował w US Open, ale w tym roku w Pucharze Davisa nie wystąpił. Szwajcaria, która w 2014 roku triumfowała w tych prestiżowych drużynowych rozgrywkach, bez swoich najmocniejszych ogniw poradziła sobie na wyjeździe z Uzbekistanem.

W niedzielę na 2-2 wyrównał Denis Istomin, który pokonał 6:7(3), 7:6(6), 7:6(6), 7:5 Henriego Laaksonena po czterech godzinach i ośmiu minutach walki. Reprezentant Uzbekistanu mógł przegrywać 1-2, ale w trzeciej partii wrócił z 0:3 i obronił trzy piłki setowe. W decydującym pojedynku Antoine Bellier wygrał 6:2, 6:4, 6:7(6), 6:3 z Jurabekiem Karimowem w ciągu trzech godzin i 15 minut. Reprezentant gospodarzy poderwał się do walki i w trzecim secie wrócił z 1:5 po obronie czterech piłek meczowych, ale w czwartej partii nie zdołał się już odrodzić.

W niedzielę udało się zakończyć mecz w Moskwie, choć wydawało się to mało prawdopodobne. Z powodu deszczu w piątek tenisiści w ogóle nie wyszli na kort, a w sobotę rozegrany został tylko jeden pełny pojedynek. Ostatecznie Rosja, mistrz Pucharu Davisa z 2002 i 2006 roku, pokonała Kazachstan 3-1 i wróci do Grupy Światowej, w której po raz ostatni grała w 2012 roku. Awans podopiecznym Szamila Tarpiszczewa zapewnił Andriej Kuzniecow. Rozbił on 6:1, 6:2, 6:2 Michaiła Kukuszkina, który wcześniej dokończył przerwany w sobotę przy stanie 2-2 w setach pojedynek z Jewgienijem Donskojem.

Mecz Australia - Słowacja był jedynym, w którym odbyły się tylko trzy pojedynki. Rywalizacja w Sydney była rozstrzygnięta już po deblu na korzyść drużyny gospodarzy. W niedzielę grę na korcie trawiastym w Olympic Park Tennis Centre uniemożliwił deszcz.

Australia - Słowacja 3:0, Sydney Olympic Park Tennis Centre, Sydney (Australia)
baraż o Grupę Światową, kort trawiasty
piątek-niedziela, 16-18 września

Gra 1.: Nick Kyrgios - Andrej Martin 6:3, 6:2, 6:4
Gra 2.: Bernard Tomic - Jozef Kovalik 7:6(5), 6:4, 6:4
Gra 3.: Sam Groth / John Peers - Andrej Martin / Igor Zelenay 6:4, 6:2, 6:7(3), 7:6(2)
Gra 4.: Nick Kyrgios - Jozef Kovalik nie rozgrywano
Gra 5.: Bernard Tomic - Andrej Martin nie rozgrywano

Japonia - Ukraina 5:0, Utsubo Tennis Center, Osaka (Japonia)
baraż o Grupę Światową, kort twardy

Gra 1.: Taro Daniel - Serhij Stachowski 7:6(4), 7:6(2), 6:1
Gra 2.: Yoshihito Nishioka - Ilja Marczenko 6:4, 5:7, 6:4, 7:5
Gra 3.: Kei Nishikori / Yuichi Sugita - Artem Smirnow / Serhij Stachowski 6:3, 6:0, 6:3
Gra 4.: Taro Daniel - Artem Smirnow 3:6, 7:5, 6:1
Gra 5.: Yoshihito Nishioka - Danyło Kaleniczenko 6:2, 6:2

Uzbekistan - Szwajcaria 2:3, Olympic Tennis School, Taszkent (Uzbekistan)
baraż o Grupę Światową, kort ziemny

Gra 1.: Denis Istomin - Antoine Bellier 6:3, 6:2, 6:4
Gra 2.: Sanjar Fajziew - Henri Laaksonen 2:6, 2:6, 2:6
Gra 3.: Farrukh Dustow / Denis Istomin - Adrien Bossel / Henri Laaksonen 4:6, 2:6, 6:7(2)
Gra 4.: Denis Istomin - Henri Laaksonen 6:7(3), 7:6(6), 7:6(6), 7:5
Gra 5.: Jurabek Karimow - Antoine Bellier 2:6, 4:6, 7:6(6), 3:6

Belgia - Brazylia 4:0, Sleuyter Arena, Ostenda (Belgia)
baraż o Grupę Światową, kort twardy w hali

Gra 1.: David Goffin - Thiago Monteiro 6:2, 6:2, 6:0
Gra 2.: Steve Darcis - Thomaz Bellucci 6:7(5), 6:1, 6:3, 6:3
Gra 3.: Ruben Bemelmans / Joris De Loore - Marcelo Melo / Bruno Soares 3:6, 7:6(5), 4:6, 6:4, 6:4
Gra 4.: Joris de Loore - Thomaz Bellucci 6:3, 6:7(4), 6:2
Gra 5.: Steve Darcis - Thiago Monteiro nie rozgrywano

Indie - Hiszpania 0:5, R.K. Khanna Tennis Stadium, Nowe Delhi (Indie)

Gra 1.: Ramkumar Ramanathan - Feliciano Lopez 4:6, 4:6, 6:3, 6:1
Gra 2.: Saketh Myneni - David Ferrer 1:6, 2:6, 1:6
Gra 3.: Saketh Myneni / Leander Paes - Marc Lopez / Rafael Nadal 6:4, 6:7(2), 4:6, 4:6
Gra 4.: Sumit Nagal - Marc Lopez 3:6, 6:1, 3:6
Gra 5.: Ramkumar Ramanathan - David Ferrer 2:6, 2:6

Kanada - Chile 5:0, Scotiabank Centre, Halifax (Kanada)
Gra 1.: Frank Dancević - Christian Garin 6:3, 6:7(5), 6:1, 6:4
Gra 2.: Vasek Pospisil - Nicolas Jarry 6:1, 5:7, 7:6(2), 6:3
Gra 3.: Vasek Pospisil / Adil Shamasdin - Nicolas Jarry / Hans Podlipnik-Castillo 6:3, 6:4, 7:6(6)
Gra 4.: Denis Shapovalov - Christian Garin 7:6(5), 6:4
Gra 5.: Frank Dancević - Gonzalo Lama 6:4, 6:4

Rosja - Kazachstan 3:1, National Tennis Center, Moskwa (Rosja)

Gra 1.: Andriej Kuzniecow - Ołeksandr Niedowiesow 6:3, 6:4, 5:7, 7:5
Gra 2.: Jewgienij Donskoj - Michaił Kukuszkin 7:6(7), 2:6, 6:4, 2:6, 2:6
Gra 3.: Konstantin Krawczuk / Andriej Rublow - Andriej Gołubiew / Ołeksandr Niedowiesow 6:3, 6:7(3), 6:2, 7:5
Gra 4.: Andriej Kuzniecow - Michaił Kukuszkin 6:1, 6:2, 6:2
Gra 5.: Jewgienij Donskoj - Ołeksandr Niedowiesow nie rozgrywano