ATP Sankt Petersburg: Wawrinka kontynuuje serię zwycięstw, Zverev pokonał Berdycha i zagra o pierwszy tytuł

Stan Wawrinka w dwóch setach pokonał Roberto Bautistę w półfinale rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP World Tour 250 w Sankt Petersburgu. Finałowym rywalem Szwajcara będzie Alexander Zverev, który w sobotę wygrał z Tomasem Berdychem.

Marcin Motyka
PAP/EPA / ANATOLY MALTSEV

Stan Wawrinka w Sankt Petersburgu prezentuje się jak na największą gwiazdę turnieju przystało. Szwajcar pewnie ogrywa kolejnych rywali i znalazł się w finale bez straty seta. W sobotnim półfinale pokonał 7:6(8), 6:2 rozstawionego z numerem czwartym Roberto Bautistę. Dla Wawrinki, który na początku września wywalczył tytuł w wielkoszlemowym US Open, to dziesiąty wygrany mecz z rzędu.

- Pokazaliśmy tenis wysokiej jakości. Roberto to trudny rywal. Na początku miałem nieco problemów, ale w pewnym momencie uchwyciłem właściwy rytm i zacząłem grać bardziej agresywnie i częściej wchodziłem w kort - powiedział lozańczyk, który awansował do 25. w karierze finału w głównym cyklu.

Mający na koncie 15 tytułów Wawrinka, który zarazem wygrał 11 ostatnich finałów z rzędu, o mistrzostwo turnieju Sankt Petersburg Open powalczy z 19-letnim Alexandrem Zverevem. - Alexander to przyszłość tenisa. On już potrafi potrafi pokonywać czołowych graczy świata. Widziałem go w tym turnieju i wiem, że gra dobrze - ocenił Szwajcar.

Zverev natomiast przerwał złą passę w konfrontacjach z Tomasem Berdychem. Niemiec przegrał z Czechem cztery poprzednie spotkania, ale w sobotnim półfinale zmagań w Sankt Petersburgu okazał się lepszy, zwyciężając 6:4, 6:4. - Aby mieć szansę, musiałem dobrze serwować i grać agresywnie w wymianach oraz odpychać go poza linię końcową, bo on lubi dyktować warunki na korcie. I tak też robiłem - wyjaśniał nastolatek z Hamburga.

Pokonanie Berdycha, obecnie dziewiątego tenisisty świata, to dla Zvereva drugie w karierze zwycięstwo nad tenisistą z Top 10 rankingu ATP (w czerwcu w Halle pokonał Rogera Federera, wówczas numer trzy światowej klasyfikacji). Również właśnie w Halle wystąpił w swoim jedynym jak dotychczas finale turnieju rangi ATP World Tour. W niedzielę z Wawrinką zagra w drugim i będzie mógł zdobyć premierowy tytuł.

Niedzielny finał turnieju Sankt Petersburg Open rozpocznie się o godz. 15:00 czasu polskiego.

Sankt Petersburg Open, Sankt Petersburg (Rosja)