WTA Wuhan: zatrzymać rozpędzoną koleżankę. Agnieszka Radwańska powalczy o ćwierćfinał

W sobotę w półfinale w Tokio Karolina Woźniacka pokonała Agnieszkę Radwańską po dramatycznej batalii. Tym razem stawką meczu Polki z Dunką będzie ćwierćfinał imprezy w Wuhanie.

PAP/EPA / FRANCK ROBICHON

Kilka dni temu w Tokio Agnieszka Radwańska była bardzo blisko pokonania Karoliny Woźniackiej. Polka prowadziła 6:4, 5:3, a później w III secie 3:1 i 40-15, ale przegrała 6:4, 5:7, 4:6 po dwóch godzinach i 50 minutach walki. - Za każdym razem, gdy się spotykamy, gramy bardzo zacięte mecze. Miałam szczęście, że wygrałam drugiego seta. W trzeciej partii obie walczyłyśmy niesamowicie - powiedziała po spotkaniu Dunka.

W Wuhanie Woźniacka bez straty seta odprawiła Samanthę Stosur i Katerinę Siniakovą. Dunka jest niepokonana od siedmiu spotkań, a bilans jej meczów od US Open to 12-1. W tym czasie awansowała w rankingu z 74. miejsca do Top 30. - To co wydarzyło się w US Open było dla mnie zaskoczeniem, ale jestem zadowolona, że dopięłam swego. Dołożę wszelkich starań, aby to dalej trwało - powiedziała była liderka rankingu, która cierpliwie czekała, aby to co wypracowało na treningach zaczęło procentować w turniejach. W kwietniu Dunka doznała kontuzji kostki i opuściła cały okres gry na kortach ziemnych. Wróciła w czerwcu i do sierpnia w siedmiu turniejach rozegrała 12 spotkań (bilans 5-7).

We wtorek Dunka wygrała 500. mecz na zawodowych kortach. Teraz zmierzy się o ćwierćfinał turnieju w Wuhanie z Radwańską, z którą ma bilans spotkań 9-4. - Znamy się od jakichś 15 lat albo i dłużej, więc doskonale wiemy, jak gra każda z nas i czego mamy się po sobie spodziewać. To jest kwestia tego, która z nas będzie potrafiła pokazać swój najlepszy tenis - stwierdziła Woźniacka, która dwa lata temu doszła w Wuhanie do półfinału, a w ubiegłym sezonie w II rundzie przegrała z Anną Schmiedlovą.

Radwańska, która miała wolny los, imprezę rozpoczęła od łatwego zwycięstwa nad Jekateriną Makarową. Polka w przeszłości dwa razy uległa Rosjance w wielkoszlemowych turniejach, ale tym razem była wyraźnie lepsza. - Chcę grać tak dobry tenis jak w zeszłym roku w Chinach. Jestem bardzo zadowolona, że mój pierwszy mecz wygrałam w dwóch setach. Teraz mogę przygotowywać się do kolejnego pojedynku - powiedziała krakowianka po awansie do III rundy.

Rok temu Radwańska do końca drżała o prawo gry w Mistrzostwach WTA. Znakomita końcówka (tytuły w Tokio i Tiencinie, półfinał w Pekinie) dały jej przepustkę do Singapuru, gdzie później święciła największy triumf w karierze. Akurat Wuhan do tej pory nie był dla niej szczęśliwy, bo w 2014 i 2015 roku nie wygrała tutaj meczu. W środę (drugi mecz od godz. 13:00 czasu polskiego) zagra o ćwierćfinał z duńską koleżanką. - Zawsze gramy dobre mecze, dlatego nie spodziewam się szybkiej i łatwej przeprawy. W Tokio stoczyłyśmy trzygodzinną batalię, dlatego bardzo liczę, że tym razem to ja zakończę mecz zwycięstwem - przyznała czwarta rakieta globu.

W tym tygodniu Radwańska jest klasyfikowana jeszcze na czwartej pozycji, ale w poniedziałek ma duże szanse, aby wrócić do Top 3 rankingu. Przeszkodzić jej w tym może tylko Simona Halep, ale Rumunka musiałaby zdobyć w Wuhanie tytuł, a Polka odpaść przed półfinałem. Dla odmiany Woźniacką dzielą dwa wygrane mecze od powrotu do czołowej "20".

Czy maraton z ostatnich tygodni odbije się na dyspozycji Woźniackiej? W meczach ze Stosur i Siniakovą Dunka oddała podanie łącznie sześć razy. Do tego jej bekhend nie funkcjonuje tak dobrze i nie porusza się tak sprawnie po korcie, ale Australijka i Czeszka były zbyt nieregularne, aby to wykorzystać. Woźniacka ma z Radwańską serię czterech z rzędu wygranych spotkań. Polka po raz ostatni lepsza była w 2013 roku w Ad-Dausze. Jeśli nie teraz, to kiedy krakowianka ma przerwać złą passę w starciach z Dunką?

Dongfeng Motor Wuhan Open, Wuhan (Chiny)