WTA Wuhan: Petra Kvitova wyeliminowała Andżelikę Kerber po morderczej batalii

Czeszka Petra Kvitova pokonała 6:7(10), 7:5, 6:4 liderkę rankingu, Niemkę Andżelikę Kerber i awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA Premier 5 rozgrywanego na kortach twardych w Wuhanie.

PAP/EPA / JASON SZENES

Petra Kvitova (WTA 16) i Andżelika Kerber zafundowały kibicom fascynującą ucztę z fenomenalną wymianą w III secie (41 uderzeń). Mecz trwał trzy godziny i 19 minut. Była to druga tak zażarta batalia tych zawodniczek. Dwa lata temu w finale Pucharu Federacji Czeszka wróciła z 0:3 w III partii i zwyciężyła 7:6(5), 4:6, 6:4 po dwóch godzinach i 57 minutach walki. Tym razem dwukrotna mistrzyni Wimbledonu mogła wypuścić przewagę w III secie. Prowadziła 5:3, ale Niemka miała szanse, aby wyrównać na 5:5.

W I secie Kerber wróciła z 2:4 oraz obroniła cztery piłki setowe, z czego trzy w tie breaku. W II partii Niemka z 3:5 wyrównała na 5:5, ale przegrała dwa kolejne gemy. W decydującej odsłonie Kvitova zaliczyła przełamanie na 1:0 i utrzymała tę przewagę do końca, ale w ogromnych bólach. Pod koniec spotkania łapały ją skurcze. W zażartym ósmym gemie Czeszka odparła siedem break pointów i wyszła na 5:3. Kerber zniwelowała sześć piłek meczowych (jedną przy 3:5 i pięć przy 4:5) i miała dwie szanse, aby wyrównać na 5:5. Kvitova jednak wykrzesała z siebie resztki energii i spotkanie zakończyło się wynikiem 6:7(10), 7:5, 6:4.

Kvitova popełniła 11 podwójnych błędów, a Kerber osiem. Czeszka obroniła 17 z 22 break pointów, a sama wykorzystała siedem z 17 szans na przełamanie. Naliczono jej 54 kończące uderzenia i 65 niewymuszonych błędów. Niemka miała 22 piłki wygrane bezpośrednio i 31 pomyłek. Kvitova odniosła nad Kerber pierwsze zwycięstwo od finału Pucharu Federacji 2014 i wyrównała na 5-5 bilans ich wszystkich meczów. Czeszka to mistrzyni pierwszej edycji Wuhan Open, z 2014 roku.

Johanna Konta (WTA 13) pokonała 7:5, 7:6(6) Carlę Suarez (WTA 8) po dwóch godzinach i siedmiu minutach walki. O wyniku I seta zadecydowało jedyne przełamanie, jakie Brytyjka uzyskała w 12. gemie. W II partii półfinalistka tegorocznego Australian Open odparła sześć piłek setowych (trzy przy 3:5 i trzy w tie breaku przy 3-6). W całym meczu zaserwowała osiem asów i wykorzystała trzy z ośmiu break pointów. Było to bardzo ważne spotkanie, bo dwóch tenisistek walczących o prawo gry w Mistrzostwach WTA, w których wystąpi osiem najlepszych singlistek sezonu.

W czwartek w ćwierćfinale Kvitova zmierzy się z Kontą. Będzie to trzecie spotkanie obu tenisistek. Kilka miesięcy temu w Eastbourne lepsza była Brytyjka (5:7, 6:4, 6:0), a w ubiegłym roku w US Open z wygranej cieszyła się Czeszka (7:5, 6:3).

W środę z powodu deszczu nie odbyły się dwa mecze III rundy, które były zaplanowane na korcie 1 (tylko główna arena Optics Valley International Tennis Center ma zasuwany dach). W czwartek Karolina Pliskova zmierzy się z Dominiką Cibulkovą, a Barbora Strycova spotka się z Jelenę Janković. Tego samego dnia zwyciężczynie tych meczów zagrają ze sobą w ćwierćfinale.

Dongfeng Motor Wuhan Open, Wuhan (Chiny)