WTA Wuhan: Petra Kvitova zdeklasowała Simonę Halep. Agnieszka Radwańska trzecia w rankingu

Czeszka Petra Kvitova rozbiła 6:1, 6:2 Rumunkę Simonę Halep i awansowała do finału turnieju WTA Premier 5 rozgrywanego na kortach twardych w Wuhanie.

PAP/EPA / PETER FOLEY

W III rundzie Petra Kvitova stoczyła blisko 3,5-godzinną batalię z Andżeliką Kerber. W pozostałych czterech spotkaniach Czeszka nie straciła seta. W półfinale dwukrotna mistrzyni Wimbledonu rozbiła 6:1, 6:2 finalistkę Rolanda Garrosa 2014 Simonę Halep i powalczy o drugi tytuł w Wuhanie. W 2014 roku Kvitova triumfowała w pierwszej edycji tej imprezy.

W I secie Halep przegrywała 0:5 i wtedy utrzymała podanie. Skrzydła podciął jej złożony z 14 punktów czwarty gem, w którym nic jej nie dało odparcie czterech break pointów. W II partii Kvitova wciąż bezsprzecznie panowała na korcie. Rumunka rozluźniła się i w końcówce zagrała lepiej. Po obronie piłki meczowej utrzymała podanie na 2:5, a następnie miała dwie okazje na 3:5. Czeszka od 15-40 zdobyła cztery gemy i po 67 minutach zameldowała się w finale.

W całym meczu Czeszka zaserwowała cztery asy i zdobyła 23 z 29 punktów przy swoim pierwszym podaniu oraz 18 z 27 przy drugim serwisie rywalki. Dwukrotna mistrzyni Wimbledonu odparła trzy break pointy, a sama wykorzystała cztery z 13 szans na przełamanie. Kvitova posłała 34 kończące uderzenia i popełniła 16 niewymuszonych błędów. Halep naliczono siedem piłek wygranych bezpośrednio i 10 pomyłek. Było to starcie dwóch byłych wiceliderek rankingu WTA.

Po odpadnięciu Agnieszki Radwańskiej w ćwierćfinale Halep miała szansę na powrót do Top 3 rankingu. Rumunka musiała jednak wygrać turniej w Wuhanie. Nie uda się jej tego dokonać i dlatego w poniedziałek trzecią rakietą świata zostanie Polka.

Kvitova odniosła pierwsze zwycięstwo nad Halep, a było to ich czwarte spotkanie. Trzy lata temu w New Haven (finał), w 2014 roku w Madrycie (półfinał) i na początku obecnego sezonu w Pucharze Federacji lepsza była Rumunka.

Dla Halep to dopiero piąty przegrany mecz od Rolanda Garrosa (bilans 27-5). Oprócz Kvitovej pokonały ją Samantha Stosur (IV runda paryskiej lewy Wielkiego Szlema), Andżelika Kerber (ćwierćfinał Wimbledonu i półfinał w Cincinnati) oraz Serena Williams (ćwierćfinał US Open). W tym czasie Rumunka zdobyła tytuły w Bukareszcie i Montrealu. Bilans spotkań Kvitovej od igrzysk olimpijskich to 17-4. W całym sezonie Czeszka wygrała 35 meczów (bilans 35-20).

W sobotę (początek o godz. 9:30 czasu polskiego) Kvitova zmierzy się z Dominiką Cibulkovą. Czeszka powalczy o 18. singlowy tytuł i drugi w Wuhanie. W 2014 roku pokonała tutaj w finale Eugenie Bouchard. Dla Słowaczki będzie to szansa na siódme trofeum w głównym cyklu. Bilans meczów obu tenisistek to 4-2 dla Kvitovej, ale w dwóch ostatnich (Sydney 2013, Indian Wells 2014) zdecydowanie lepsza była Cibulkova.

Dongfeng Motor Wuhan Open, Wuhan (Chiny)