ATP Sztokholm: sensacyjny Mikael Ymer. 18-latek rozbił Fernando Verdasco

Klasyfikowany w szóstej setce światowego rankingu Mikael Ymer w I rundzie turnieju ATP World Tour 250 w Sztokholmie niespodziewanie pokonał Fernando Verdasco, tracąc ledwie trzy gemy. Odpadł natomiast drugi z braci Ymerów, wyżej notowany Elias.

Marcin Motyka
PAP/EPA / JASON SZENES

Gdy naprzeciw siebie stają 549. i 44. tenisista świata, wskazanie zwycięzcy wydaje się banalne. Ale tenis jak mało który sport kocha niespodzianki. A to, co wydarzyło się we wtorkowy wieczór, można określić mianem ogromnej sensacji. W meczu I rundy turnieju ATP w Sztokholmie klasyfikowany w szóstej setce rankingu singlistów Mikael Ymer rozbił w pył doświadczonego Fernando Verdasco wygrywając 6:2, 6:1 w 70 minut.

Dla Ymera pierwsza w karierze wygrana w turnieju rangi ATP World Tour (pozostałe dwa zwycięstwa w głównym cyklu odniósł w Pucharze Davisa). - To największe zwycięstwo w mojej karierze. Pokonałem bardzo znanego zawodnika - przyznał szczęśliwy 18-latek, który aż pięciokrotnie przełamał serwis Verdasco. Kolejnym rywalem Szweda będzie starszy od niego o 19 lat Ivo Karlović, turniejowa "trójka".

Wtorek mógł być wspaniałym dniem dla braci Ymerów, lecz starszy i wyżej notowany (ATP 161) ze szwedzkiego rodzeństwa Elias nie zdołał awansować do 1/8 finału. 20-latek zmierzył się z Tobiasem Kamke i choć rozpoczął od prowadzenia 4:1, przegrał 11 gemów z rzędu i cały mecz 4:6, 0:6. Kamke, który do głównej drabinki If Stockholm Open przebijał się przez eliminacje, o ćwierćfinał powalczy z Radu Albotem.

W starciu tenisistów, którzy hołdują atrakcyjnemu i ofensywnemu stylowi gry Dustin Brown okazał się lepszy od Gillesa Mullera. Niemiec odrobił stratę seta i zwyciężył po 97 minutach ciekawego pojedynku 4:6, 6:3, 6:3.

Inauguracyjnym rywalem najwyżej rozstawionego w Sztokholmie, mistrza tej imprezy sprzed pięciu lat Gaela Monfilsa będzie Gastao Elias. Portugalczyk we wtorek bardzo łatwo (6:2, 6:1) odprawił Ivana Dodiga. Z kolei Nicolás Almagro, półfinalista zmagań w stolicy Szwecji z 2012 roku, w trzech partiach wyeliminował Yuichiego Sugitę.