WTA Luksemburg: Petra Kvitova i Monica Niculescu zmierzą się w finale

Czeszka Petra Kvitova pokonała 7:5, 6:3 Amerykankę Lauren Davis i awansowała do finału turnieju WTA International w Luksemburgu.

PAP/EPA / ROLEX DELA PENA

Petra Kvitova (WTA 11) w Luksemburgu gra po raz drugi. W 2009 roku odpadła w I rundzie po porażce z Patty Schnyder. W piątek w walce o finał miała trudną przeprawę z Lauren Davis (WTA 85). Czeszka wróciła z 3:5 w pierwszym (obroniła cztery piłki setowe) i z 1:3 w drugim secie. Dla Amerykanki był to trzeci półfinał w sezonie. W Waszyngtonie i Quebec City osiągnęła finał.

W trwającym godzinę i 48 minut spotkaniu Kvitova zaserwowała cztery asy i obroniła siedem z dziewięciu break pointów. Czeszka wykorzystała cztery z 14 szans na przełamanie i awansowała do drugiego finału w 2016 roku. W Wuhanie zdobyła tytuł.

Finisz dwukrotnej mistrzyni Wimbledonu okazał się spóźniony, bo nie zagra w Mistrzostwach WTA, do których zakwalifikowała się w latach 2011-2015. W ubiegłym roku w Singapurze dotarła do finału, w którym uległa Agnieszce Radwańskiej. Kvitova to triumfatorka Masters z 2011 roku.

W sobotnim finale turnieju w Luksemburgu Czeszka zmierzy się z Moniką Niculescu (WTA 51), która pokonała 6:3, 6:3 Kiki Bertens (WTA 22). W pierwszym secie Rumunka wróciła ze stanu 1:3. W trwającym 86 minut meczu Holenderka popełniła cztery podwójne błędy i zdobyła tylko osiem z 24 punktów przy swoim drugim podaniu.

Dla Bertens był to piąty półfinał w 2016 roku (po Rabacie, Norymberdze, Rolandzie Garrosie i Gstaad). W marcu Holenderka znajdowała się poza Top 100 rankingu, a w lipcu awansowała na najwyższe w karierze 21. miejsce. Niculescu osiągnęła drugi finał w sezonie. W Seulu przegrała z Larą Arruabarreną.

W sobotę Rumunka powalczy o trzeci singlowy tytuł w głównym cyklu (bilans finałów 2-4). Bilans meczów o tytuł Kvitovej to 18-6. Czeszka wygrała dwa z trzech dotychczasowych spotkań z Niculescu. Będzie to ich trzecia konfrontacja w tym roku. W Pucharze Federacji lepsza była Rumunka, a w Stuttgarcie w trzech setach zwyciężyła Czeszka.

BGL BNP Paribas Luxembourg Open, Luksemburg (Luksemburg)