ATP Sztokholm: Juan Martin del Potro w finale po 34 miesiącach, Jack Sock powtórzył zeszłoroczne osiągnięcie

Juan Martin del Potro w dwóch setach pokonał Grigora Dimitrowa w półfinale rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP World Tour 250 w Sztokholmie. Finałowym rywalem Argentyńczyka będzie Jack Sock, który wygrał z Alexandrem Zverevem.

Marcin Motyka
PAP/EPA / Fredrik Sandberg

Juan Martin del Potro w fenomenalnym stylu powrócił do Sztokholmu. Argentyńczyk, który w poprzednich startach w turnieju If Stockholm Open nigdy nie przeszedł II rundy, w tegorocznej edycji jest już w finale. W spotkaniu 1/2 finału Del Potro pokonał rozstawionego z numerem drugim Grigorem Dimitrowem, podwyższając bilans bezpośrednich konfrontacji z Bułgarem na 4-0.

Oba sety sobotniego pojedynku miały identyczny przebieg. Del Potro jako pierwszy uzyskiwał przełamanie, następnie błyskawicznie tracił przewagę, by w decydujących momentach partii znów odbierać podanie Dimitrowowi. Ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem Argentyńczyka 6:4, 7:5.

Tym samym Del Potro awansował do 19. w karierze, ale pierwszego od stycznia 2014 roku finału turnieju rangi ATP World Tour (w sierpniu wystąpił w finale igrzysk olimpijskich, ale zmagania olimpijskie nie są rozgrywane pod auspicjami ATP). Argentyńczyk, który na tytuł w głównym cyklu czeka od 34 miesięcy (ostatnie trofeum zdobył właśnie w styczniu 2014 w Sydney), o mistrzostwo If Stockholm Open zagra z Jackiem Sockiem, z którym przegrał w maju tego roku w Madrycie.

Sock w sobotę wyszedł zwycięsko z trzysetowej batalii z Alexandrem Zverevem. Amerykanin był o trzy punkty od porażki, ale zwyciężył 6:7(4), 7:6(4), 6:4 po dwóch godzinach i 48 minutach, serwując cztery asy i wykorzystując trzy z siedmiu piłek na przełamanie.

Wygrywając, Sock - podobnie jak przed rokiem - doszedł do finału turnieju w Sztokholmie (wówczas w meczu o tytuł przegrał z Tomasem Berdychem). Ogółem 24-latek z Nebraski ma w dorobku cztery singlowe finały w głównym cyklu, w których wywalczył jedno mistrzostwo.