Mistrzostwa WTA: powtórka z rozrywki. Radwańska pogrążyła Muguruzę, ucieszyła Kuzniecową

Agnieszka Radwańska pokonała Garbine Muguruzę w swoim drugim meczu Grupy Białej i wciąż ma szanse na awans do półfinału Mistrzostw WTA w Singapurze.

Kacper Kowalczyk
PAP/EPA / WALLACE WOON

- Jestem smutna po porażce, ale jednocześnie widzę dużą poprawę w mojej grze. Choć wiem, że miałam piłkę meczową, staram się przyjmować do siebie tylko pozytywy - tak swój nastrój po dramatycznym pierwszym spotkaniu w grupie opisała Garbine Muguruza. Przed turniejem, do którego zakwalifikowała się ledwie dwa tygodnie temu, na każdym kroku starała się potwierdzać, że wciąż nie do końca radzi sobie z oczekiwaniami po zwycięstwie w Rolandzie Garrosie.

Po drugiej stronie siatki w Singapurze stanęła Agnieszka Radwańska. Polka także przegrała pierwszy mecz pomimo piłki meczowej, a tutaj broni tytułu sprzed roku, również największego w jej dorobku. Jednak po 11 latach od rozpoczęcia profesjonalnej kariery, tenisistce trudno tłumaczyć słabszą dyspozycję presją.

Od pierwszej piłki środowego spotkania krakowianka starała się grać na swoich warunkach i przez cały czas zachowywać choć minimum kontroli nad meczem. Polka skutecznie łamała tempo wymian i wykorzystywała to, że Muguruza przed dwoma tygodniami doznała kontuzji stawu skokowego, która co prawda pozwoliła jej na start w Singapurze, ale uniemożliwiła występ w grudniowym turnieju pokazowym przeciwko Marii Szarapowej.

Wirtualna lonża wylądowała w rękach Radwańskiej tylko na chwilę, po czwartym gemie, w którym wygrała wykorzystała pierwszego nadarzającego się breakpointa i prowadziła 3:1. Ale to nie był koniec przełamań, serię czterech z rzędu przerwał dopiero as Hiszpanki. W międzyczasie szósta rakieta świata coraz lepiej radziła sobie z odczytywaniem kierunków podań rywalki i każdy serwis niedokładny lub lecący za wolno kończył się precyzyjnym returnem Muguruzy. Takowy też dał jej prowadzenie 5:4.

ZOBACZ WIDEO Skrót lob i smecz w jednej wymianie? Tak gra Radwańska (Źródło: TVP S.A.)Skrót lob i smecz w jednej wymianie? Tak gra Radwańska Mimo wszystko, w akcjach, w których 23-latka z Caracas musiała przeciw swojej woli zbliżyć się do siatki i opuścić rejon linii końcowej, wciąż rządziła Polka. Natychmiast odrobiła straty i po chwili sama prowadziła, przełamując złą passę przy swoim serwisie. Miała nawet piłkę setową przy podaniu przeciwniczki, ale ostatecznie do rozstrzygnięcia potrzebny był tie-break. W nim po konsekwentnej grze Radwańskiej zyskała kolejne pięć setboli, z czego wykorzystała już pierwszego mieszcząc bekhend po linii w korcie.
Wizyta na korcie Sama Sumyka podziałała na jego podopieczną mobilizująco, ale tylko na dwa gemy, prędko wygrane przez Hiszpankę. Podobnie jak w I secie krakowianka doprowadziła do remisu i coraz częściej obnażała słabości swojej przeciwniczki, na czele z wieloma błędami taktycznymi. Wkrótce przełożyło się to na przełamanie na korzyść broniącej tytułu, a spanikowana Muguruza poprosiła trenera o pomoc raz jeszcze.
Statystyki meczu Agnieszki Radwańskiej z Garbine Muguruzą Statystyki meczu Agnieszki Radwańskiej z Garbine Muguruzą
Francuz nie zdołał już jednak uspokoić 23-latki z Caracas, punkty uciekały coraz szybciej, a wraz z nimi szanse na wyjście z grupy. Po 98 minutach walki to Polka przypieczętowała zwycięstwo, co oznacza, że pewna awansu do półfinału może być już jej pogromczyni w pierwszym spotkaniu, Swietłana Kuzniecowa. Sama Radwańska powalczy o miejsce w najlepszej "czwórce" w ostatnim meczu z Karoliną Pliskovą, z którą jeszcze nigdy nie przegrała nawet seta.