WTA Zhuhai: Elina Switolina i Shuai Zhang w półfinale. Caroline Garcia lepsza od Samanthy Stosur

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / WU HONG /
PAP/EPA / WU HONG /

Ukrainka Elina Switolina i Chinka Shuai Zhang zapewniły sobie w czwartek awans do półfinału turnieju WTA Elite Trophy w chińskim Zhuhai.

Shuai Zhang (WTA 28) turniej w Zhuhai rozpoczęła od rozbicia 6:1, 6:1 Timeę Bacsinszky. Timea Babos (WTA 25) zastąpiła kontuzjowaną Carlę Suarez i przegrała ze Szwajcarką 4:6, 2:6. W czwartek Chinka potrzebowała zdobyć cztery gemy w meczu z Węgierką, aby awansować do półfinału. Reprezentantka gospodarzy plan wywiązała z nawiązką i wygrała 7:6(2), 6:4.

Początek należał do Babos, która prowadziła 4:1, ale Zhang odrobiła stratę przełamania. W II partii Węgierka znowu miała przewagę, ale od 4:2 straciła cztery gemy. W trwającym 96 minut spotkaniu Chinka zaserwowała siedem asów, zdobyła 27 z 34 punktów przy swoim pierwszym podaniu i wykorzystała trzy z 10 break pointów.

W ubiegłym roku Zhang zastanawiała się nad zakończeniem kariery. W latach 2014 i 2015 nękały ją kontuzje, ale postanowiła spróbować jeszcze raz. Sezon 2016 rozpoczęła jako 139. rakieta globu. Ćwierćfinał Australian Open był dla niej impulsem do walki. Efekt przeszedł jej najśmielsze oczekiwania, po raz pierwszy w karierze na finiszu rozgrywek będzie w Top 30 rankingu.

W półfinale jest już też Elina Switolina (WTA 14), która wygrała 6:4, 6:2 z Jeleną Wiesniną (WTA 19). O losach I seta zadecydowało jedyne przełamanie, jakie Ukrainka uzyskała na 6:4. W II partii od 2:2 zdobyła cztery gemy z rzędu i odniosła zwycięstwo po 84 minutach. W całym meczu Switolina obroniła osiem break pointów.

Caroline Garcia (WTA 23) wróciła ze stanu 1:4 i pokonała 6:4, 6:3 Samanthę Stosur (WTA 20). W ciągu 83 minut Francuzka posłała siedem asów i wykorzystała pięć z 10 break pointów.

Zwyciężczynie piątkowych meczów, Petra Kvitova - Barbora Strycova i Caroline Garcia - Johanna Konta, dołączą w półfinale do Shuai Zhang i Eliny Switoliny.

W grze podwójnej nie popisały się najwyżej rozstawione Andreja Klepac i Arantxa Parra. Słowenka i Hiszpanka przegrały 3:6, 3:6 z Chinkami Zhaoxuan Yang i Xiaodi You. Reprezentantki gospodarzy wykorzystały cztery z siedmiu break pointów i zdobyły 26 z 36 punktów przy swoim pierwszym podaniu.

Huajin Securities WTA Elite Trophy Zhuhai, Zhuhai (Chiny) Tour Championships, kort twardy w hali, pula nagród 2,21 mln dolarów czwartek, 3 listopada

Grupa Lotosowa:

Zhaoxuan Yang (Chiny, 6/WC) / Xiaodi You (Chiny, 6/WC) - Andreja Klepac (Słowenia, 1) / Arantxa Parra (Hiszpania, 1) 6:3, 6:3

Kto awansuje do półfinału turnieju w Zhuhai?