Kristina Mladenović - Karolina Pliskova, rekordowy set w finale Pucharu Federacji

Ozdobą meczu o tytuł w Pucharze Federacji była blisko czterogodzinna batalia Kristiny Mladenović z Karoliną Pliskovą. W spotkaniu Francuzki z Czeszką rozegrany został set z największą liczbą gemów w finale tych rozgrywek.

PAP/EPA / YOAN VALAT

W rozegranym w Strasburgu finale 54. edycji Pucharu Federacji Karolina Pliskova pokonała Kristinę Mladenović 6:3, 4:6, 16:14 po trzech godzinach i 48 minutach walki. - Czekałam na swoje szanse. Moja rywalka dobrze serwowała w trzecim secie i nie miałam zbyt wielu okazji, a gdy już się pojawiały to ona posyłała świetne serwisy. Cieszę się, że wygrałam to spotkanie - powiedziała Czeszka.

- Słyszałam, że to najdłuższy set! Spoglądałam na wynik, liczyłam gemy, a my ciągle grałyśmy. Dla nas obu to był niewiarygodny mecz. Może nie zaprezentowałam się na 100 proc. moich możliwości, ale liczy się zwycięstwo. Cieszę się, że zdobyłam dla drużyny punkt - stwierdziła Pliskova. Trzeci set tego znakomitego widowiska trwał dwie godziny i 23 minuty.

W czasach, gdy tie breaka nie było (po raz pierwszy zastosowano go w połowie lat 70. XX wieku), czyli wtedy, gdy zawsze musiały być co najmniej dwa gemy przewagi, nie brakowało dłuższych setów. W grze pojedynczej rekord należy do Billie Jean King i Brytyjki Christine Truman. W 1963 roku w Cleveland Amerykanka zwyciężyła 6:4, 19:17. W epoce, gdy tie break obowiązuje, najwyższy wynik seta to 17:15.

1997 Puchar Federacji Nathalie Tauziat Naoko Sawamatsu 7:5, 4:6, 17:15

Dłuższe sety zdarzały się w grze podwójnej. W 1964 roku w South Orange w amerykańskim meczu Nancy Richey i Carole Graebner pokonały 31:33, 6:1, 6:4 Justinę Brickę i Carol Hanks. W epoce z tie breakiem rekord miał miejsce w turnieju olimpijskim w Seulu w 1988 roku. Kanadyjki Carling Bassett Seguso i Jill Hetherington wygrały 7:6(8), 5:7, 20:18 z Argentynkami Mercedes Paz i Gabrielą Sabatini. ZOBACZ WIDEO Prezydent UFC ocenił walkę Jędrzejczyk - Kowalkiewicz

W meczu Pliskovej z Mladenović odbył się drugi najdłuższy set w Pucharze Federacji, jeśli chodzi o liczbę rozegranych gemów. W 1997 roku w I rundzie Grupy Światowej Francuzka Nathalie Tauziat pokonała 7:5, 4:6, 17:15 Japonkę Naoko Sawamatsu.

Sety z największą liczbą gemów w Pucharze Federacji:

Rok Zwyciężczyni/Zwyciężczynie Pokonana/Pokonane Wynik
1997 Nathalie Tauziat Naoko Sawamatsu 7:5, 4:6, 17:15
2016 Karolina Pliskova Kristina Mladenović 6:3, 4:6, 16:14
1998 Alissa Velts Youlia Roudkovskaya 4:6, 6:3, 14:12
1968 Margaret Court / Kerry Melville Winnie Shaw / Virginia Wade 9:7, 3:6, 14:12
1983 Ellen Grindvold Fatima Santiago 6:7, 6:1, 13:11
1995 Jessica Fernandez Carmina Giraldo 6:7(4), 7:5, 13:11
1993 Carmina Giraldo / Cecilia Hincapie Paula Cabezas / Barbara Castro 6:4, 2:6, 13:11
1997 Marina Novak Aliaa Fakhry 6:3, 1:6, 13:11

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Który format trzeciego seta w kobiecym tenisie jest lepszy?