WTA Brisbane: Garbine Muguruza przetrwała napór Samanthy Stosur, 600. zwycięstwo Swietłany Kuzniecowej

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / WALLACE WOON /
PAP/EPA / WALLACE WOON /

Hiszpanka Garbine Muguruza pokonała 7:5, 6:7(2), 7:5 Australijkę Samanthę Stosur i awansowała do II rundy turnieju WTA Premier w Brisbane. Rosjanka Swietłana Kuzniecowa wygrała 600. mecz w karierze.

Samantha Stosur (WTA 21) rozegrała naprawdę dobre spotkanie, ale w III secie nie wykorzystała prowadzenia 4:2 i znowu nie będzie miała miłych wspomnień z Brisbane. W stolicy stanu Queensland Australijka zagrała po raz siódmy. W sześciu poprzednich startach również nie była w stanie dojść do ćwierćfinału, a wygrała łącznie cztery mecze. Garbine Muguruza (WTA 7) odniosła pierwsze zwycięstwo w tej imprezie. Przed rokiem w debiucie skreczowała w spotkaniu z Varvarą Lepchenko.

W trwającym dwie godziny i 45 minut meczu Muguruza zaserwowała o jednego asa więcej niż Stosur (11-10). Obie tenisistki miały po osiem break pointów - Hiszpanka wykorzystała cztery, a Australijka dwa. W II rundzie mistrzyni Rolanda Garrosa 2016 zmierzy się z Darią Kasatkiną (WTA 26).

Swietłana Kuzniecowa (WTA 9) oddała sześć gemów Louisie Chirico (WTA 67) i wygrała 600. mecz w karierze (bilans 600-289). W ciągu 80 minut była wiceliderka rankingu wykorzystała wszystkie break pointy, jakie sobie wypracowała (pięć). O ćwierćfinał Rosjanka zmierzy się z jedną z kwalifikantek, Amerykanką Bethanie Mattek-Sands (WTA 177) lub Australijką Destanee Aiavą (WTA 386). Spotkanie to zostało przerwane z powodu deszczu przy stanie 2:6, 6:3, 3:0 dla 16-letniej Australijki.

Niesłychanie dramatyczny przebieg miało spotkanie Roberty Vinci (WTA 18) z Kateryną Bondarenko (WTA 68). Ukrainka weszła do drabinki w ostatniej chwili, w miejsce swojej rodaczki Łesi Curenko, i mogła wyeliminować finalistkę US Open 2015. Jednak Włoszka w trzecim secie wróciła z 1:5 oraz obroniła pięć piłek meczowych i zwyciężyła 7:6(4), 6:7(4), 7:6(5) po dwóch godzinach i 46 minutach walki. Bondarenko popełniła 14 podwójnych błędów, z czego dziewięć w trzeciej partii.

{"id":"","title":""}

Ashleigh Barty (WTA 271) pokonała 6:2, 6:2 Aleksandrę Krunić (WTA 141). 20-letnia reprezentantka gospodarzy zaserwowała pięć asów i wykorzystała sześć z ośmiu break pointów. W II rundzie Australijka zmierzy się z Andżeliką Kerber. Nie powiodło się Donnie Vekić (WTA 99), która zmarnowała prowadzenie 4:1 w pierwszym secie i przegrała 6:7(5), 1:6 z Asią Muhammad (WTA 189).

Elina Switolina (WTA 14) oddała sześć gemów mistrzyni olimpijskiej z Rio de Janeiro, Monice Puig (WTA 32). Ukrainka zdobyła 23 z 29 punktów przy swoim pierwszym podaniu i zamieniła na przełamanie cztery z 10 okazji. Ćwierćfinalistka Australian Open 2016 Shuai Zhang (WTA 23) wygrała 4:6, 7:6(3), 6:3 z Laurą Siegemund (WTA 31). W drugiej partii Niemka obroniła dwie piłki setowe i z 1:5 doprowadziła do tie breaku, ale w nim nie wykorzystała prowadzenia 3-0. W trwającym dwie godziny i 47 minut spotkaniu popełniła dziewięć podwójnych błędów. Kolejną rywalką Chinki będzie Dominika Cibulkova.

Brisbane International, Brisbane (Australia) WTA Premier, kort twardy, pula nagród 1 mln dolarów poniedziałek, 2 stycznia

I runda gry pojedynczej:

Garbine Muguruza (Hiszpania, 4) - Samantha Stosur (Australia) 7:5, 6:7(2), 7:5 Swietłana Kuzniecowa (Rosja, 5) - Louisa Chirico (USA) 6:2, 6:4 Elina Switolina (Ukraina, 6) - Monica Puig (Portoryko) 6:3, 6:3 Roberta Vinci (Włochy, 8) - Kateryna Bondarenko (Ukraina, LL) 7:6(4), 6:7(4), 7:6(5) Shuai Zhang (Chiny) - Laura Siegemund (Niemcy) 4:6, 7:6(3), 6:3 Ashleigh Barty (Australia, WC) - Aleksandra Krunić (Serbia, Q) 6:2, 6:2 Asia Muhammad (USA, Q) - Donna Vekić (Chorwacja, WC) 7:6(5), 6:1 Destanee Aiava (Australia, Q) - Bethanie Mattek-Sands (USA, Q) 2:6, 6:3, 3:0 *do dokończenia

wolne losy: Andżelika Kerber (Niemcy, 1); Dominika Cibulkova (Słowacja, 2)

Informacje sportowe możecie śledzić również w aplikacji WP SportoweFakty na Androida (do pobrania w Google Play) oraz iOS (do pobrania w iTunes). Komfort i oszczędność czasu!

Czy Garbine Muguruza awansuje do ćwierćfinału turnieju WTA w Brisbane?