ATP Brisbane: wspaniały tydzień Grigora Dimitrowa zwieńczony pierwszym tytułem od 2,5 roku

Grigor Dimitrow wygrał rozgrywany na kortach twardych turniej ATP World Tour 250 w Brisbane. W finale w trzech setach pokonał Keia Nishikoriego. Dla Bułgara to pierwszy tytuł od czerwca 2014 roku.

Marcin Motyka
PAP/EPA / DAVE HUNT

W dwóch poprzednich edycjach turnieju ATP w Brisbane Grigor Dimitrow dochodził odpowiednio do półfinału i ćwierćfinału, w obu przypadkach przegrywając z Rogerem Federerem. W tym roku w stolicy stanu Queensland Szwajcar nie wystąpił i Bułgara nie miał kto zatrzymać. Przez cały tydzień prezentował znakomitą grę i doszedł aż do finału, w którym zmierzył się z Keiem Nishikorim.

Niedzielny mecz o tytuł Dimitrow rozpoczął nerwowo. W początkowych gemach miał problemy z własnym serwisem. Ale gdy się uspokoił, przejął inicjatywę. Od stanu 2:2 zdobył cztery gemy z rzędu i wygrał premierową partię 6:2.

Drugi set był kalką pierwszego, tyle że ton grze nadawał Nishikori. Japończyk zdobył pięć końcowych gemów z rzędu i tym samym wyrównał stan pojedynku.

Przed decydującą odsłoną Nishikori poprosił o przerwę medyczną i udał się do szatni. Dimitrow natomiast został na korcie i próbował się skoncentrować. Bułgar wiedział, że już nie może sobie pozwolić na słabszy moment, bo czasu na ewentualne odrobienie strat nie będzie wiele.

W trzecim secie Dimitrow wrócił na właściwe tory, ale Nishikori także nie miał zamiaru oddawać spotkania bez walki. Jasne było, że o losach meczu rozstrzygnie jeden słabszy moment. I przytrafił się Japończykowi, który w ósmym gemie oddał serwis. Dzięki temu Bułgar wyszedł na prowadzenie 5:3 i mógł zakończyć mecz własnym podaniem. Presja nie spętała mu nóg. Podawał pewnie i ostatniego gema wygrał bez straty punktu.

Dla 25-latka z Chaskowa, 17. zawodnika świata, to wspaniałe zwieńczenie cudownego tygodnia. Zdobył piąty tytuł w głównym cyklu w karierze (pierwszy od czerwca 2014 roku, gdy zwyciężył na trawiastych kortach Queen's Clubu), po drodze pokonując trzech rywali z czołowej "10" rankingu ATP. - w ćwierćfinale Dominica Thiema (ATP 8), w półfinale Milosa Raonicia (ATP 3) i w finale Nishikoriego (ATP 5).

- To trofeum wiele dla mnie znaczy. Czas, który tu spędziłem, dał mi mnóstwo frajdy - mówił Bułgar (w niedzielę siedem asów, 24 zagrania kończące i trzy przełamania), który pokonał Nishikoriego po raz pierwszy w czwartej konfrontacji.

Z kolei Nishikori, który poniósł 10. porażkę w 21. finale w karierze, powiedział: - Przegrałem, ale jestem zadowolony z tego tygodnia, bo w szóstym występie w Brisbane po raz pierwszy dotarłem tutaj do finału.

Turniej debla w Brisbane zakończył się sensacyjnym rozstrzygnięciem. Tytuł zdobyli posiadacze dzikiej karty Thanasi Kokkinakis i Jordan Thompson. W finale Australijczycy pokonali 7:6(7), 6:4 parę Gilles Muller / Sam Querrey.

Brisbane International, Brisbane (Australia)
ATP World Tour 250, kort twardy, pula nagród 437,3 tys. dolarów
niedziela, 8 stycznia

finał gry pojedynczej:

Grigor Dimitrow (Bułgaria, 7) - Kei Nishikori (Japonia, 3) 6:2, 2:6, 6:3

finał gry podwójnej:

Thanasi Kokkinakis (Australia, WC) / Jordan Thompson (Australia, WC) - Gilles Muller (Luksemburg) / Sam Querrey (USA) 7:6(7), 6:4

Czy Grigor Dimitrow powróci do Top 10 rankingu ATP?