WTA Indian Wells: Zwonariowa pierwszą finalistką

Wiera Zwonariowa (nr 4) została pierwszą finalistką turnieju BNP Paribas Open rozgrywanego na kortach twardych w Indian Wells (z pulą nagród 4,5 mln dolarów). W piątek Rosjanka pokonała rewelację początku sezonu Wiktorię Azarenkę (nr 8) 6:3, 6:3.

Pierwsze trzy gemy przebiegły zgodnie z regułą własnego podania i po 10 minutach Zwonariowa prowadziła 2:1. W czwartym gemie Azarenka przegrywała 15-30, ale zdobyła trzy kolejne punkty i wyrównała stan seta. W szóstym gemie 24-letnia Rosjanka wykorzystała pierwszego w meczu break pointa i po utrzymaniu własnego podania prowadziła 5:2.

W dziewiątym gemie przy stanie 30-40 Azarenka miała break pointa, ale go zmarnowała, podobnie jak i drugiego. Wykorzystując pierwszą piłkę setową Zwonariowa zakończyła tę partię po 38 minutach walki.

Drugiego seta 24-latka z Moskwy rozpoczęła od przełamania serwisu rywalki, po tym jak ta popełniła pierwszy podwójny błąd serwisowy. Po chwili wygrała własne podanie do zera i prowadziła 2:0. Następnie 19-letnia Azarenka zdobyła pierwszego gema w tej partii wcześniej broniąc break pointa.

Kolejne cztery gemy wygrywały zawodniczki serwujące. W ósmym, tasiemcowym gemie Białorusinka miała trzy szanse na przełamanie serwisu rywalki, ale ich nie wykorzystała i Rosjanka prowadziła 5:3. Następnie Zwonariowa po raz drugi w tym secie przełamała rywalkę i zakończyła ten mecz po jednej godzinie i 21 minutach walki.

W całym spotkaniu Azarenka, która w poprzedniej rundzie wyeliminowała najwyżej rozstawioną w turnieju Dinarę Safinę, nie wykorzystała żadnego z pięciu break pointów. Zwonariowa z czterech okazji trzy zamieniła na przełamanie.

W Indian Wells Azarenka i Zwonariowa rozegrały swoje pierwsze spotkanie. W 2007 roku Rosjanka wygrała 6:3, 6:3. Z następnych dwóch konfrontacji z tenisistką urodzoną w Mińsku szósta rakieta świata również wychodziła zwycięsko.

Obie tenisistki występują wspólnie w turnieju deblowym, w którym doszły już do finału. W walce o tytuł spotkają się z Argentynką Giselą Dulko i Izraelką Shahar Peer, które w piątek pokonały rozstawione z numerem szóstym Hiszpanki Nurię Llagosterę Vives i Marię Jose Martinez Sanchez 6:3, 6:3.

Dla Azarenki początek tego sezonu był znakomity. W Brisbane i Memphis zdobyła swoje pierwsze tytuły. Podczas Australian Open Białorusinka rozchorowała się. W meczu czwartej rundy z Amerykanką Sereną Williams opadła z sił i skreczowała przy stanie 6:3, 2:4. Zwonariowa to pierwsza zawodniczka, która zdołała ją pokonać w pełnym wymiarze gry. Bilans tegorocznych spotkań Białorusinki to 17-2. W najbliższy poniedziałek zadebiutuje ona w czołowej 10 rankingu.

Wyborne otwarcie sezonu miała również Zwonariowa. Rosjanka podczas Australian Open osiągnęła swój pierwszy wielkoszlemowy półfinał. Poza tym wygrała turniej w Pattaya City i doszła do ćwierćfinału w Dubaju. W tym roku, podobnie jak Azarenka, odniosła ona już 17 zwycięstw i poniosła tylko dwie porażki.

Dotychczas Rosjanka trzykrotnie dochodziła do ćwierćfinału turnieju w Indian Wells. Jej finałową rywalką będzie broniąca tytułu Serbka Ana Ivanovic (nr 5) lub jej rodaczka Anastazja Pawluczenkowa.