Australian Open: finałowa porażka Igi Świątek i Mai Chwalińskiej

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Pat Scala /
Getty Images / Pat Scala /

Iga Świątek i Maja Chwalińska nie zdobyły tytułu w grze podwójnej juniorek Australian Open 2017. W finale Polki przegrały z Carson Branstine i Biancą Andreescu.

Początkowo mecz o tytuł miał odbyć się na korcie nr 5, jednak po tym jak na korcie nr 2 przedłużył się singlowy pojedynek Biancą Andreescu z Rebeką Masarovą (wygrany przez Szwajcarkę w trzech setach), organizatorzy zdecydowali się przenieść decydujący pojedynek turnieju debla właśnie na ten większy obiekt.

W pierwszych gemach Iga Świątek i Maja Chwalińska wyraźnie nie mogły znaleźć swojego rytmu, zwłaszcza przy akcjach serwisowych i po zaledwie 13 minutach było już 0:5. Złą passę przełamała katowiczanka, jednak po chwili Carson Branstine zakończyła seta na korzyść duetu amerykańsko-kanadyjskiego.

W drugiej odsłonie walka się wyrównała, a większość gemów rozstrzygała się dopiero przy równowadze. Decydujące punkty częściej wygrywały jednak Andreescu i Branstine i to one podawały by wygrać mecz przy stanie 5:4. Polkom udało się wówczas po raz pierwszy przełamać przeciwniczki, podobnie dwa gemy później, kiedy to doprowadziły do tie-breaka. W 13. gemie Świątek i Chwalińska wysunęły się na minimalne prowadzenie, ale to Kanadyjka i Amerykanka ostatecznie triumfowały 7-4, sięgając po swoje pierwsze tytuły wielkoszlemowe w karierze.

Wśród juniorów najlepsi w grze podwójnej okazali się Yu-Hsiou Hsu i Lingxi Zhao, półfinałowi pogromcy Kacpra Żuka i Alexeia Popyrina. W decydującym pojedynku pokonali Portugalczyka Duarte Vale i Finna Reynoldsa, reprezentanta Nowej Zelandii.

W finale gry pojedynczej dziewcząt oprócz Rebeki Masarovej zobaczymy również 14-letnią Martę Kostiuk, zaś w rywalizacji chłopców o tytuł powalczą Zsombor Piros i Yshai Oliel.

Australian Open Australian Open, Melbourne (Australia) Wielki Szlem, kort twardy piątek, 27 stycznia

finał gry podwójnej juniorek:

Carson Branstine (USA, 3) / Bianca Andreescu (Kanada, 3) - Maja Chwalińska (Polska) / Iga Świątek (Polska) 6:1, 7:6(4)

finał gry podwójnej juniorów:

Yu-hsiou Hsu (Tajwan, 4) i Lingxi Zhao (Chiny, 4) - Duarte Vale (Portugalia) / Finn Reynolds (Nowa Zelandia) 6:7(8), 6:4, 10-5

Kto sięgnie po tytuł w grze pojedynczej juniorek Australian Open 2017?