Puchar Davisa: Australia i Francja blisko awansu do ćwierćfinału

Australia i Francja w piątkowych spotkaniach nie straciły nawet seta i są blisko awansu do ćwierćfinału Grupy Światowej Pucharu Davisa.

PAP/EPA / DAN HIMBRECHTS

W Kooyong Lawn Tennis Club na korcie twardym Australia gości Czechy. Na tym obiekcie w latach 1972-1987, na nawierzchni trawiastej, rozgrywany był wielkoszlemowy Australian Open. Po pierwszym dniu ekipa gospodarzy pewnie prowadzi. Czesi grają bez Tomasa Berdycha. Z kolei kapitan Australii Lleyton Hewitt nie może liczyć na Bernarda Tomicia.

Jest to efekt ogromnego napięcia, jakie od dłuższego czasu istnieje pomiędzy obozem Tomicia a Australijską Federacją Tenisową (Tennis Australia). Znany ze skandali John Tomić ma negatywny wpływ na karierę syna i to przez niego rozpętała się kolejna burza. Sprawa dotyczy finansowania Sary Tomić, młodszej siostry Bernarda. Dla Hewitta to frustrujący moment, bo przez ponad dwa lata włożył dużo wysiłku, aby rozwijać tenis Tomicia. Kapitan Australii zapowiedział, że nie zamierza nikogo błagać, aby grał dla swojego kraju.

Bez Tomicia Australia świetnie sobie radzi w meczu z Czechami. W pierwszym piątkowym pojedynku debiutujący w Pucharze Davisa Jordan Thompson wygrał 6:3, 6:3, 6:4 z Jirim Veselym. W ciągu dwóch godzin i sześciu minut 22-latek z Sydney zaserwował sześć asów, obronił trzy z czterech break pointów i pięć razy przełamał rywala. Naliczono mu 20 kończących uderzeń i 22 niewymuszone błędy. Vesely miał 11 piłek wygranych bezpośrednio i 46 pomyłek.

Jeszcze krótsze było spotkanie Nicka Kyrgiosa z Janem Satralem. Ćwierćfinalista Wimbledonu 2014 i Australian Open 2015 zaserwował 21 asów i zwyciężył 6:2, 6:3, 6:2 w ciągu 95 minut. Reprezentant gospodarzy obronił trzy break pointy, a sam wykorzystał pięć z 14 szans na przełamanie Czecha.

Grająca bez Keia Nishikoriego Japonia mierzy się w Tokio z Francją. Na otwarcie meczu dwukrotny półfinalista Wimbledonu Richard Gasquet pokonał 6:2, 6:3, 6:2 Taro Daniela. Reprezentant Trójkolorowych zaserwował siedem asów i zdobył 27 z 33 punktów przy swoim pierwszym podaniu. W drugim pojedynku Gilles Simon wygrał 6:3, 6:3, 6:4 z Yoshihito Nishioką po godzinie i 59 minutach. Francuz trzy razy dał się przełamać, a sam wykorzystał siedem z 11 break pointów.

Francja to dziewięciokrotny mistrz Pucharu Davisa (po raz ostatni w 2001). Australia, która w rozgrywkach zwyciężyła 28 razy, mniej tylko od USA (32), na tytuł czeka od 2003 roku. Czechy święciły dwa triumfy, do dwóch doprowadzili Tomas Berdych i Radek Stepanek (2012, 2013). Japonia jedyny raz w finale zagrała w 1921 roku.

Australia - Czechy 2:0, Kooyong Lawn Tennis Club, Melbourne (Australia)

Gra 5.: Jordan Thompson - Jan Satral *niedziela

Japonia - Francja 0:2, Ariake Colosseum, Tokio (Japonia)
I runda Grupy Światowej, kort twardy w hali

Gra 1.: Taro Daniel - Richard Gasquet 2:6, 3:6, 2:6
Gra 2.: Yoshihito Nishioka - Gilles Simon 3:6, 3:6, 4:6
Gra 3.: Yuichi Sugita / Yasutaka Uchiyama - Pierre-Hugues Herbert / Nicolas Mahut *sobota 5:00
Gra 4.: Yoshihito Nishioka - Richard Gasquet *niedziela 4:00
Gra 5.: Taro Daniel - Gilles Simon *niedziela

Kto ma większe szans na powrót ze stanu 0-2?