Puchar Davisa: debliści wprowadzili Australię i Francję do ćwierćfinału

Australia i Francja już po sobotnich pojedynkach deblowych zapewniły sobie awans do ćwierćfinału Grupy Światowej Pucharu Davisa.

PAP/EPA / KIYOSHI OTA

Drużyny osłabione brakiem Tomasa Berdycha (Czechy) i Keia Nishikoriego (Japonia) w piątek w singlu i w sobotę w deblu nie zdobyły nawet seta. Australia i Francja bez problemów awansowały do ćwierćfinału. W kwietniu ekipa z antypodów zagra z USA lub Szwajcarią, a rywalem reprezentacji Trójkolorowych będzie Kanada lub Wielka Brytania.

Awans Australii zapewnili Sam Groth i John Peers, którzy wygrali 6:3, 6:2, 6:2 z Jan Satralem i Jirim Veselym. W ciągu 90 minut tenisiści z antypodów zaserwowali 11 asów, zdobyli 33 z 36 punktów przy swoim pierwszym podaniu i wykorzystali sześć z 16 break pointów. Obie pary popełniły po sześć podwójnych błędów. Australijczycy mieli 34 kończące uderzenia, a Czechom naliczono ich 13.

Francję do ćwierćfinału wprowadzili Pierre-Hugues Herbert i Nicolas Mahut, który pokonali 6:3, 6:4, 6:4 Yuichiego Sugitę i Yasutakę Uchiyamę. W trwającym godzinę i 46 minut spotkaniu reprezentanci Trójkolorowych obronili osiem z dziewięciu break pointów, a sami wykorzystali cztery z pięciu szans na przełamanie. Zanotowano im 26 kończących uderzeń i 33 niewymuszone błędy. Japończycy mieli 15 piłek wygranych bezpośrednio i 35 pomyłek.

Francja podwyższyła na 4-0 bilans meczów z Japonią. Była to ich pierwsza konfrontacja od 1981 roku. W dniach 7-9 kwietnia drużynę, której kapitanem jest Yannick Noah, czeka wyjazd do Kanady lub domowa bitwa z Wielką Brytanią. Australia odniosła nad Czechami ósme zwycięstwo w dziewiątym spotkaniu. W ćwierćfinale ekipa z antypodów zagra u siebie z USA. Z uwagi na to, że Amerykanie dwa razy z rzędu byli gospodarzem, w 1997 i 1999 roku, teraz drugi kolejny mecz odbędzie się w Australii. Rok temu w Kooyong Lawn Tennis Club na trawie lepsza była reprezentacja USA.

Australia - Czechy 3:0, Kooyong Lawn Tennis Club, Melbourne (Australia)

Gra 5.: Jordan Thompson - Jan Satral *niedziela

Japonia - Francja 0:3, Ariake Colosseum, Tokio (Japonia)
I runda Grupy Światowej, kort twardy w hali

Gra 1.: Taro Daniel - Richard Gasquet 2:6, 3:6, 2:6
Gra 2.: Yoshihito Nishioka - Gilles Simon 3:6, 3:6, 4:6
Gra 3.: Yuichi Sugita / Yasutaka Uchiyama - Pierre-Hugues Herbert / Nicolas Mahut 3:6, 4:6, 4:6
Gra 4.: Yoshihito Nishioka - Richard Gasquet *niedziela 4:00
Gra 5.: Taro Daniel - Gilles Simon *niedziela

Kto ma większe szanse na awans do półfinału Grupy Światowej Pucharu Davisa?