WTA Tajpej: Shuai Peng bezradna w finale. Piąty tytuł Eliny Switoliny

Elina Switolina została triumfatorką turnieju WTA International w Tajpej. W finale Ukrainka pokonała 6:3, 6:2 Chinkę Shuai Peng.

PAP/EPA / RITCHIE B. TONGO

W drodze po tytuł w Tajpej Elina Switolina (WTA 13) straciła jednego seta, w dramatycznej batalii z Tunezyjką Ons Jabeur. W meczu tym Ukrainka obroniła cztery piłki meczowe. W finale 22-latka z Charkowa pokonała 6:3, 6:2 Shuai Peng (WTA 71). Chinka w drodze do finału czterem rywalkom oddała 22 gemy.

W drugim gemie I seta Switolina oddała podanie podwójnym błędem. Peng nie zdołała podwyższyć na 3:0. Pierwszego break pointa obroniła wygrywającym serwisem, ale przy drugim wyrzuciła bekhend. Od stanu 2:0 Chinka zdobyła jeszcze tylko jednego gema. Kończący return dał Switolinie dwie piłki setowe. Wynik seta na 6:3 Ukrainka ustaliła efektownym forhendem po linii.

Wyrzucając forhend Switolina oddała podanie w pierwszym gemie II seta. Ukrainka zaliczyła przełamanie powrotne, korzystając z dwóch prostych błędów rywalki. Tenisistka z Charkowa obroniła dwa break pointy przy 15-40, a następnie returnem forhendowym podwyższyła na 3:1. W ósmym gemie Switolina zmarnowała pierwszą piłkę meczową psując smecza, a drugą obroniła Peng wygrywającym serwisem. Trzeciego meczbola Ukrainka wykorzystała returnem bekhendowym po linii.

Forhend, którym imponowała w poprzednich rundach, tym razem nie był atutem Peng. Zawiódł ją również serwis. Chinka nie potrafiła skruszyć oporu Switoliny, która była solidniejsza i sprytniejsza. W dłuższych wymianach zdecydowaną przewagę miała bardziej dynamiczna, sprawniejsza w defensywie Ukrainka. Peng szukała swoich szans w szybkich akcjach, ale popełniła zbyt wiele błędów, aby nawiązać walkę z tak regularną rywalką.

W trwającym 68 minut spotkaniu Switolina zaserwowała sześć asów i wykorzystała sześć z 10 break pointów. Ukrainka posłała 19 kończących uderzeń i popełniła 17 niewymuszonych błędów. Peng zdobyła tylko siedem z 22 punktów przy swoim drugim podaniu. Chince naliczono 16 piłek wygranych bezpośrednio i 33 pomyłki.

Dla Peng był to ósmy singlowy finał w głównym cyklu. Chinka pozostaje z jednym tytułem, który zdobyła w ubiegłym roku w Tiencinie. Switolina wygrała piąty turniej rangi International. Wcześniej zwyciężyła w Baku (2013 i 2014), Marrakeszu (2015) i Kuala Lumpur (2016). Ukrainka nie zmieni swojego miejsca w rankingu. Peng awansuje na 59. pozycję.

W deblu najlepsze okazały się siostry Hao-Ching Chan i Yung-Jan Chan, które w finale pokonały 6:4, 6:2 Czeszki Lucie Hradecką i Katerinę Siniakovą. Dla Tajwanek to dziewiąty wspólny tytuł w głównym cyklu.

Taiwan Open, Tajpej (Tajwan)
WTA International, kort twardy w hali, pula nagród 250 tys. dolarów
niedziela, 5 lutego

finał gry pojedynczej:

Elina Switolina (Ukraina, 1) - Shuai Peng (Chiny) 6:3, 6:2

finał gry podwójnej:

Hao-Ching Chan (Tajwan, 1) / Yung-Jan Chan (Tajwan, 1) - Lucie Hradecka (Czechy, 2) / Katerina Siniakova (Czechy, 2) 6:4, 6:2

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy w 2017 roku Elina Switolina awansuje do Top 10 rankingu?