WTA Indian Wells: Zwonariowa triumfuje także w singlu!

Wiera Zwonariowa wygrała turniej BNP Paribas Open rozgrywany na kortach twardych w Indian Wells (z pulą nagród 4,5 mln dolarów). W finale Rosjanka pokonała mistrzynię imprezy z ubiegłego sezonu Anę Ivanovic 7:6 (7-5), 6:2.

W tym artykule dowiesz się o:

Lepiej weszła w to spotkanie Ana Ivanovic (nr 5), która po dziewięciu minutach prowadziła 2:0. Po chwili jednak Wiera Zwonariowa (nr 4) wykorzystując drugiego break pointa odrobiła stratę przełamania. W piątym gemie Serbka od stanu 0-30 doprowadziła do remisu 30-30, ale po chwili popełniła podwójny błąd serwisowy i Rosjanka miała szansę na drugie z rzędu przełamanie. Triumfatorka ubiegłorocznego French Open obroniła się, ale przy drugim break poincie znowu popełniła podwójny błąd. Zwonariowa utrzymała swój serwis i w ten sposób od stanu 0:2 wygrała cztery gemy z rzędu.

Ivanovic wzięła się ostro za odrabianie strat. Po utrzymaniu własnego podanie przełamała rywalkę bez straty punktu i w secie był już remis 4:4. Następnie Serbka utrzymała własne podanie broniąc po drodze break pointa i prowadziła 5:4. Kolejne gemy wygrywały zawodniczki serwujące, jednak zanim Zwonariowa doprowadziła do tie-breaka obroniła trzy piłki setowe.

W tie-breaku 24-latka z Moskwy prowadziła 4-2, ale Ana Ivanovic odrobiła stratę mini-breaka, a następnie dwukrotnie utrzymała swój serwis. Od stanu 5-5 Zwonariowa zdobyła dwa punkty i po jednej godzinie i 19 minutach walki zakończyła pierwszego seta.

Drugi set, podobnie jak pierwszy, rozpoczął się od prowadzenia Ivanovic 2:0. Serbka po przełamaniu serwisu rywalki w drugim gemie obroniła dwa break pointy. Kolejne cztery gemy jednak znowu padły łupem Zwonariowej. W szóstym gemie urodzona w Belgradzie Ivanovic nie wykorzystała dwóch szans na doprowadzenie do remisu 3:3. Następnie Rosjanka utrzymała swoje podanie i prowadziła już 5:2. W ósmym gemie wykorzystując drugą piłkę meczową 24-latka z Moskwy zapewniła sobie zwycięstwo w całym spotkaniu. Mecz trwał dwie godziny bez jednej minuty.

Rosjanka wyrównała bilans bezpośrednich spotkań z Serbką na 4-4. W ubiegłym sezonie przegrała z zawodniczką mieszkającą w Bazylei w ćwierćfinale turnieju w Indian Wells. Wiera dotychczas trzy razy dochodziła w tej imprezie do ćwierćfinału.

Ana Ivanovic nie obroniła wywalczonego w ubiegłym sezonie tytułu. Dla Serbki był to pierwszy finał w tym sezonie.

Wiera Zwonariowa zdobyła już drugi tytuł w 2009 roku. Wcześniej Rosjanka triumfowała w dużo mniejszej imprezie w Pattai. Ten sezon rozpoczęła ona od pierwszego w karierze wielkoszlemowego półfinału (Australian Open). Bilans tegorocznych spotkań Zwonariowej to 18 zwycięstw i dwie porażki.

Rosjanka w ten sposób została podwójną mistrzynią BNP Paribas Open. W sobotę w parze z Wiktorią Azarenkę sięgnęła po triumf w deblu. Tenisistka z Moskwy powtórzyła wyczyn Amerykanki Lindsay Davenport z 2000 roku.

Wyniki finałów:

singiel:

Wiera Zwonariowa (Rosja, 4) - Ana Ivanovic (Serbia, 5) 7:6 (7-5), 6:2

debel:

Zwonariowa/Azarenka (Rosja/Białoruś) - Dulko/Peer (Argentyna/Izrael) 6:4, 3:6, 10:5