Challenger Budapeszt: 5:1 w trzecim secie to za mało. Michał Przysiężny przegrał z Mirzą Basiciem

Michał Przysiężny prowadził 5:1 w trzecim secie meczu z Mirzą Basiciem w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju rangi ATP Challenger Tour w Budapeszcie (pula nagród 64 tys. euro), a mimo to został pokonany.

Marcin Motyka
PAP/EPA / TIBOR ILLYES

Aby dostać się do głównej drabinki challengera w Budapeszcie, Michał Przysiężny (ATP 407) musiał przejść trzystopniowe kwalifikacje. W I rundzie turnieju Hungarian Challenger Open głogowianin trafił na Mirzę Basicia (ATP 231) - tenisistę, który w miniony weekend przyczynił się do zwycięstwa 5:0 Bośni i Hercegowiny nad Polską w spotkaniu I rundy Grupy I strefy Euroafrykańskiej Pucharu Davisa.

Przysiężnego w Zenicy zabrakło, ale szybko mógł się przekonać, w jak dobrej dyspozycji aktualnie znajduje się Basić. Nim Polak na dobre się rozgrzał, został już przełamany. Błyskawicznie wypracowanej przewagi Bośniak już nie oddał, wygrywając inauguracyjna partię 6:4.

Drugi set rozpoczął się identycznie jak pierwszy - Basić uzyskał przełamanie i objął prowadzenie 2:0. Jednak tym razem Przysiężny był w stanie odrobić stratę. Dokonał tego w czwartym gemie, wyrównując na 2:2. Ostatecznie o losach tej odsłony decydować musiał tie break, który był rozgrywany pod dyktando Polaka. Tenisista z Głogowa wygrał łatwo, 7-4.

Przysiężny uchwycił niesamowity rytm. Na korcie wychodziło mu wszystko - czy to półwoleje, czy wygrywające serwisy, czy kończące forhendy. W trzecim secie Polak całkowicie zdominował rywala, zdobył pięć gemów z rzędu i objął prowadzenie 5:1.

Tylko kataklizm mógł pozbawić Polaka wygranej. I on nastąpił. Od stanu 5:1 Przysiężny całkowicie się pogubił, a Basić zaczął odrabiać straty. Bośniak wyszedł na 6:5, a w 12. gemie wywalczył meczbola. Głogowianin obronił się jednak akcją serwis-wolej i doprowadził do kolejnego w środowym spotkaniu tie breaka.

W rozstrzygającej rozgrywce Polak nie istniał na korcie. Pierwszy - i jak się okazało - jedyny punkt zdobył przy stanie 0:6 po szczęśliwym forhendzie po taśmie. Chwilę później posłał forhend w aut i zakończył porażką mecz, który miał już niemalże wygrany.

Pojedynek trwał dwie godziny i 33 minuty. W tym czasie Przysiężny zaserwował dziesięć asów (Basić osiem), popełnił sześć podwójnych błędów serwisowych, czterokrotnie został przełamany, wykorzystał trzy z pięciu break pointów i łącznie zdobył 106 punktów, o 13 mniej od rywala.

Rywalem Basicia w II rundzie turnieju w Budapeszcie będzie Casper Ruud (ATP 216). Norweg w środę pokonał 7:5, 6:2 rozstawionego z numerem siódmym Koreańczyka Duck Hee Lee (ATP 136).

Hungarian Challenger Open, Budapeszt (Węgry)
ATP Challenger Tour, kort twardy w hali, pula nagród 64 tys. euro
środa, 8 lutego

I runda gry pojedynczej:

Mirza Basić (Bośnia i Hercegowina) - Michał Przysiężny (Polska, Q) 6:4, 6:7(4), 7:6(1)

Czy Michał Przysiężny w dalszym ciągu powinien startować w turniejach rangi ATP Challenger Tour?