Puchar Federacji: koniec marzeń Polek o powrocie do elity, Biało-Czerwone zostają w Grupie I Euroafrykańskiej

Magda Linette i Katarzyna Piter przegrały z Ivaną Jorović i Niną Stojanović w decydującym meczu pojedynku Polska - Serbia o awans do kwietniowych baraży o Grupę Światową II Pucharu Federacji.

Kacper Kowalczyk
PAP/EPA / FRANCK ROBICHON

Po trzysetowej porażce Katarzyny Piter z Ivaną Jorović i pewnym zwycięstwie Magdy Linette nad Niną Stojanović, stało się jasne, że rozstrzygnięcie tego, która z drużyn wyjedzie z Tallina na tarczy miało nadejść w grze podwójnej. O ile skład debla serbskiego był pewny od samego początku spotkania, o tyle wybór do występu w decydującej grze przez Klaudię Jans-Ignacik obydwu polskich singlistek, mógł być zaskoczeniem.

Decyzja polskiej kapitan obroniła się już w gemie otwarcia. Poznanianki przełamały swoje rywalki do 15 i zdobyły bezcenną przewagę. Do końca seta obydwie pary kurczowo trzymały się swojego serwisu, dzięki czemu to Biało-Czerwone wygrały I seta 6:4.

Momenty słabości w grze Polek nadeszły w drugiej odsłonie, zwłaszcza we własnych gemach serwisowych. Za pierwszym razem udało im się odrobić stratę i to nawet z nawiązką, jednak z minuty na minutę sił było coraz mniej. Prowadzenie Linette i Piter 3:2 stało się bodźcem do walki dla Serbek. Natychmiast doprowadziły do remisu i zaczęły przeważać na korcie.

Spośród kolejnych 11 gemów, Jorović i Stojanović oddały Biało-Czerwonym zaledwie dwa. Tą serią przypieczętowały nie tylko wygraną w II secie, ale i zwycięstwo w całym meczu. Tym samym, to Serbki dostaną szansę na zaplecze elity po zaledwie roku przerwy, a Polki za rok znów będą szukać drogi do Grupy Światowej II w rozgrywkach kontynentalnych.

Polska - Serbia 1:2, Tallink Tennis Centre, Tallin (Estonia)
Grupa I Strefy Euroafrykańskiej, Grupa A, kort twardy w hali
sobota, 11 lutego

Gra 1.: Katarzyna Piter - Ivana Jorović 2:6, 6:4, 4:6
Gra 2.: Magda Linette - Nina Stojanović 6:2, 6:1
Gra 3.: Katarzyna Piter / Magda Linette - Ivana Jorović / Nina Stojanović 6:4, 4:6, 1:6

Oglądaj tenisowy turniej ATP w Sofii NA ŻYWO w kanałach ELEVEN SPORTS na elevensports.pl lub u takich operatorów jak nc+, Cyfrowy Polsat, UPC, Vectra, Toya, INEA czy Netia.

Czy Polki powrócą do Grupy Światowej II Pucharu Federacji w 2018 roku?