ATP Rotterdam: finaliści z 2014 roku grają dalej. Haase ciągle bez sposobu na Goffina

Tomas Berdych i Marin Cilić, którzy w 2014 roku wystąpili w finale zawodów w Rotterdamie, awansowali do ćwierćfinału tegorocznej edycji tej imprezy. Porażki w II rundzie doznał faworyt gospodarzy, Robin Haase, który przegrał z Davidem Goffinem.

Rafał Smoliński
PAP/EPA / LUKAS COCH

Jako pierwszy w hali Ahoy zaprezentował się w czwartek triumfator turnieju ABN AMRO World Tennis Tournament z 2014 roku, Tomas Berdych. Czech po raz 16. w głównym cyklu zmierzył się z Richardem Gasquetem i odniósł dziewiąte zwycięstwo. Francuz lepiej wszedł w mecz. Prowadził z przewagą przełamania, ale potem reprezentant naszych południowych sąsiadów zdominował rywala.

- To było dwa różne sety. Początek nie był w moim wykonaniu idealny, co zauważył mój trener Goran Ivanisević. Na szczęście szybko się pozbierałem i odnalazłem swój rytm. Zagrałem dobrze trudną i wyrównaną partię otwarcia i przede wszystkim byłem solidny w tie breaku. Od początku drugiego seta starałem się wywrzeć na nim większą presję i częściej chodziłem także do siatki. Szybkie przełamanie bardzo mi pomogło - stwierdził Berdych, który wygrał 7:6(4), 6:1 i w piątek zmierzy się z broniącym tytułu Słowakiem Martinem Klizanem.

Najwyżej rozstawiony w Rotterdamie Marin Cilić, który w 2014 roku przegrał w finale z Berdychem, awansował do ćwierćfinału po pojedynku ze swoim zdolnym rodakiem Borną Coriciem. Młody zagrzebianin dopiero co wygrał pierwszy mecz od września 2016 roku, a już w czwartek miał swoje szanse na pokonanie mistrza US Open 2014. Cilić po raz trzeci pokonał Coricia w głównym cyklu, tym razem 6:1, 2:6, 6:4, dzięki czemu zagra w piątek o półfinał z Francuzem Jo-Wilfriedem Tsongą.

Faworyt gospodarzy, Robin Haase, nie wystąpi po dziewięciu latach w ćwierćfinale. Holender po raz trzeci w karierze musiał uznać wyższość Davida Goffina, który pierwszy raz osiągnął 1/4 finału imprezy w Rotterdamie. Rozstawiony z "trójką" Belg powrócił ze stanu 0-1 w setach i zwyciężył Haase 5:7, 6:4, 6:4. Teraz zmierzy się z Grigorem Dimitrowem. Z Bułgarem przegrał w zeszłym tygodniu w finale halowych zawodów w Sofii.

ABN AMRO World Tennis Tournament, Rotterdam (Holandia)