WTA Doha: Dominika Cibulkova po raz pierwszy lepsza od Samanthy Stosur, Słowaczka w półfinale

Słowaczka Dominika Cibulkova pokonała 7:5, 6:4 Australijkę Samanthę Stosur i jako jedyna awansowała w czwartek do półfinału turnieju WTA w Dosze.

PAP/EPA / ANATOLY MALTSEV

W czwartek w Katarze udało się dokończyć II rundę, ale w rozegraniu ćwierćfinałów przeszkodził deszcz. Do półfinału zdołała awansować tylko Dominika Cibulkova (WTA 5), która wygrała 7:5, 6:4 z Samanthę Stosur (WTA 21). Słowaczka odniosła pierwsze zwycięstwo nad Australijką, a było to ich szóste spotkanie. - Starałam się opracować nową taktykę przeciwko Sam, ponieważ nigdy wcześniej jej nie pokonałam. Tym razem wszystko naprawdę dobrze funkcjonowało. Muszę powiedzieć, że zagrałam dobrze - powiedziała Cibulkova.

W pierwszy secie Stosur z 1:5 wyrównała na 5:5 po obronie trzech piłek setowych, ale w dwóch kolejnych gemach zdobyła dwa punkty. W drugiej partii było tylko jedno przełamanie. Cibulkova uzyskała je na 5:4.

W trwającym 99 minut spotkaniu Stosur zaserwowała siedem asów, ale cztery razy dała się przełamać. Cibulkova zdobyła 30 z 42 punktów przy swoim pierwszym podaniu i 15 z 22 przy drugim serwisie rywalki. Słowaczce zanotowano 18 kończących uderzeń i 10 niewymuszonych błędów.

- [Stosur] walczyła przez cały mecz. Zadecydowało kilka pojedynczych punktów. Po wyniku widać, że to było bardzo zacięte spotkanie. Warunki do gry są tutaj trudne, ale cieszę się, że do tej pory mam w tym tygodniu szczęście - mówiła Cibulkova, zwyciężczyni Mistrzostw WTA z 2016 roku. W czwartek tenisistka z Bratysławy wygrała 400. mecz w zawodowej karierze (bilans 400-253).

Słowaczka po raz pierwszy zagra w półfinale turnieju w Dosze. Do tej pory jej najlepszym rezultatem był ćwierćfinał z 2008 roku. W piątek Cibulkova zmierzy się z Karoliną Pliskovą (WTA 3) lub Shuai Zhang (WTA 31). W czwartek spotkanie Czeszki i Chinki nawet się nie rozpoczęło.

Przerwane zostały mecze Moniki Puig z Darią Kasatkiną (przy 4:6, 7:5, 2:1 dla Portorykanki) oraz Karoliny Woźniackiej z Lauren Davis (przy 1:0 dla Dunki).