WTA Dubaj: Elina Switolina ponownie lepsza od Andżeliki Kerber, największy finał Ukrainki

Ukrainka Elina Switolina pokonała 6:3, 7:6(3) Niemkę Andżelikę Kerber i awansowała do finału turnieju WTA Premier 5 rozgrywanego na kortach twardych w Dubaju.

PAP/EPA / STRINGER

Andżelika Kerber (WTA 2) nie wróci w poniedziałek na pozycję numer jeden na świecie (musiała zdobyć w Dubaju tytuł). Szansę na debiut w Top 10 zachowała Elina Switolina (WTA 13), która pokonała Niemkę 6:3, 7:6(3) i awansowała do największego finału w karierze. Jeśli Ukrainka wygra cały turniej, znajdzie się na 10. miejscu w rankingu. Tenisistka z Charkowa odniosła trzecie kolejne zwycięstwo nad Kerber (wcześniej Pekin 2016 i Brisbane 2017) i wyrównała na 5-5 bilans wszystkich meczów z Niemką.

W drugim secie Kerber ruszyła w pogoń i z 2:5 wyszła z 6:5 z przewagą przełamania. Jednak Switolina doprowadziła do tie breaka i w nim przypieczętowała awans do finału. W trwającym godzinę i 40 minut spotkaniu Niemkę zawiódł serwis. Popełniła osiem podwójnych błędów. Ukrainka dla odmiany zaserwowała pięć asów. Kerber naliczono 17 kończących uderzeń i 31 niewymuszonych błędów. Switolina miała 32 piłki wygrane bezpośrednio i 28 pomyłek.

Mecz kilka razy był na krótko przerywany przez deszcz. Kerber korzystała również z przerwy medycznej poza kortem. - Padający deszcz sprawił, że nie było łatwo zachować koncentrację, a to stanowiło dodatkową trudność w tym spotkaniu. Mam nadzieję, że z kolanem Kerber nic poważnego się nie stało i wkrótce poczuje się lepiej - powiedziała Switolina, która jest niepokonana od 11 meczów. Zwycięska seria Ukrainki rozpoczęła się w Tajpej, gdzie w pięciu spotkaniach straciła jednego seta. Następnie w Pucharze Federacji pokonała Ashleigh Barty i Darię Gawriłową.

W finale Switolina zmierzy się z Karoliną Woźniacką (WTA 15), która pokonała 6:3, 6:4 Anastasiję Sevastovą (WTA 35). W ciągu 86 minut Dunka tylko raz oddała podanie, a sama wykorzystała trzy z pięciu break pointów. W drugim secie Łotyszka z 2:4 wyrównała na 4:4, ale na więcej jej była liderka rankingu nie pozwoliła. Obie tenisistki zmierzyły się po raz trzeci. W czwartej rundzie Australian Open 2011 i w ćwierćfinale US Open 2016 również lepsza była Dunka.

Dla Woźniackiej był to szósty półfinał w Dubaju. W finale wystąpi po raz drugi. W 2011 roku wywalczyła tytuł po zwycięstwie nad Swietłaną Kuzniecową. - Lubię tutaj wracać i grać na tym korcie - powiedziała Dunka, która w piątek wygrała 22. mecz w Dubaju i jest pod tym względem rekordzistką spośród wszystkich tenisistek. - To jest naprawdę niesamowite. Kibice zawsze mnie wspierają. Jesteście cudowni i sprawiacie, że ten turniej jest wyjątkowy - zwróciła się do publiczności tuż po spotkaniu z Sevastovą.

W ubiegłym roku w Miami Switolina pokonała Woźniacką w ich jedynym do tej pory spotkaniu. W sobotę Dunka powalczy o 26., a Ukrainka o szósty tytuł w głównym cyklu.

Dubai Duty Free Tennis Championships, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)