ATP Dubaj: sensacyjna porażka Rogera Federera!

To z pewnością kandydat do miana sensacji roku. Notowany na 116. miejscu w rankingu ATP Jewgienij Donskoj pokonał 3:6, 7:6(7), 7:6(5) w II rundzie turnieju w Dubaju Roger Federera, który w drugim secie nie wykorzystał aż trzech meczboli.

Rafał Smoliński
PAP/EPA / MADE NAGI

To nie miało prawa się stać. Szwajcar pewnie wygrał partię otwarcia, a w drugiej obaj znakomicie trzymali własne podania. Nadszedł tie break i 18-krotny triumfator imprez wielkoszlemowych miał dwie piłki na skończenie pojedynku. Nie wykorzystał ani jednej z nich, podobnie było z trzecim meczbolem, którego Roger Federer zmarnował po zmianie stron. Swoją okazję wykorzystał za to Rosjanin i na tablicy wyników zrobiło się po 1 w setach.

W decydującej odsłonie wszystko zdawało się wracać do normy. Federer przełamał na 4:2, a po chwili jeszcze powiększył przewagę. Znów jednak pozwolił powrócić do gry Jewgienijowi Donskojowi, popełniając sporą liczbę błędów własnych. W sumie naliczono mu ich aż 31, przy 38 kończących uderzeniach. Jego rywal skończył 28 piłek i miał tylko 17 pomyłek.

Kibice przecierali oczy ze zdumienia, kiedy tenisista z Bazylei przegrywał kolejne punkty w tie breaku trzeciego seta. Prowadził już 5-1, ale Donskoj niesamowicie spisał się na returnie. Po chwili miał już piłkę meczową, przy której starający się o ósmy tytuł w Dubaju Federer przestrzelił forhend. Wielka radość pojawiła się na twarzy Rosjanina, który awansował do ćwierćfinału imprezy w Dubaju. W czwartek jego przeciwnikiem będzie Francuz Lucas Pouille, który pokonał Rumuna Mariusa Copila 6:1, 6:4.

Tymczasem lider rankingu ATP, Brytyjczyk Andy Murray, nie marnował w środę czasu na korcie i w 72 minuty rozgromił Hiszpana Guillermo Garcię-Lopeza 6:2, 6:0. W czwartek jego przeciwnikiem będzie Niemiec Philipp Kohlschreiber, który zwyciężył Rosjanina Daniła Miedwiediewa 6:4, 6:4.

W dolnej części drabinki niespodziewanej porażki z Holendrem Robinem Haase doznał Tomas Berdych. Tenisista z Hagi pokonał oznaczonego "piątką" Czecha 3:6, 6:3, 6:4. Haase o miejsce w półfinale powalczy w czwartek z Bośniakiem Damirem Dzumhurem, który po wyeliminowaniu Stana Wawrinki pozbył się z turnieju także Hiszpana Marcela Granollersa. Ostatnią parę ćwierćfinałową tworzą Hiszpan Fernando Verdasco i Francuz Gael Monfils.

Dubai Duty Free Tennis Championships, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)
ATP World Tour 500, kort twardy, pula nagród 2,429 mln dolarów
środa, 1 marca

II runda gry pojedynczej:

Andy Murray (Wielka Brytania, 1) - Guillermo Garcia-Lopez (Hiszpania) 6:2, 6:0
Gael Monfils (Francja, 4) - Daniel Evans (Wielka Brytania) 6:4, 3:6, 6:1
Lucas Pouille (Francja, 7) - Marius Copil (Rumunia, Q) 6:1, 6:4
Jewgienij Donskoj (Rosja, Q) - Roger Federer (Szwajcaria, 3) 3:6, 7:6(7), 7:6(5)
Robin Haase (Holandia) - Tomas Berdych (Czechy, 5) 3:6, 6:3, 6:4
Fernando Verdasco (Hiszpania) - Roberto Bautista (Hiszpania, 6/WC) 6:4, 3:6, 7:5
Philipp Kohlschreiber (Niemcy) - Danił Miedwiediew (Rosja) 6:4, 6:4
Damir Dzumhur (Bośnia i Hercegowina) - Marcel Granollers (Hiszpania) 6:3, 6:4