WTA Kuala Lumpur: przygoda Magdy Linette w deszczowej stolicy Malezji trwa, Polka w półfinale

Magda Linette pokonała 7:6(3), 4:6, 6:1 Chinkę Ying-Ying Duan i awansowała do półfinału turnieju WTA International rozgrywanego na kortach twardych w Kuala Lumpur.

PAP/EPA / Tibor Illyes

W Kuala Lumpur Magda Linette (WTA 93) wygrała pierwsze w tym roku mecze w głównym cyklu. W stolicy Malezji Polka osiągnęła pierwszy ćwierćfinał od września (Tokio Premier). W piątek o półfinał zmierzyła się z Ying-Ying Duan (WTA 70), z którą dwa lata temu wygrała w kwalifikacjach do turnieju w Wuhanie. Tym razem poznanianka pokonała Chinkę 7:6(3), 4:6, 6:1 w przerywanym przez deszcz spotkaniu.

W trakcie trzeciego gema, gdy serwowała Duan, mecz został przerwany z powodu deszczu. Tenisistki wznowiły walkę o półfinał po ponad 2,5 godzinnej przerwie. W całym I secie nie było ani jednego break pointa. Tie breaka Linette rozpoczęła od mini przełamania, a as i kończący forhend dały jej prowadzenie 3-0. Polka do końca nie oddała przewagi. Głęboki return dał jej trzy piłki setowe. Wykorzystała już pierwszą, zaskakując rywalkę precyzyjnym forhendem wymuszającym błąd.

W trzecim i piątym gemie II seta Linette obroniła trzy break pointy (dwa asy i wygrywający serwis), a w czwartym sama miała dwie okazje na przełamanie, ale popełniła dwa niewymuszone błędy. Jednak przy 2:2 Duan ostatecznie odebrała Polce podanie ostrym returnem wymuszającym błąd. Poznanianka mogła odrobić stratę w ósmym gemie (miała okazję na break pointa, lecz wpakowała w siatkę prosty forhend), jednak Chinka wróciła z 0-30. Świetną akcją zwieńczoną drajw wolejem Linette odparła piłkę setową przy 3:5. W 10. gemie Duan utrzymała podanie do zera. Set dobiegł końca, gdy Polka wyrzuciła bekhend.

Tenisistki udały się do szatni, aby zmienić stroje. Po wznowieniu gry, w III secie miała miejsce dominacja Linette, która uzyskała przełamanie na 2:0, wymuszając na rywalce błąd agresywnym atakiem. Po chwili pewnie utrzymała podanie, asem podwyższając na 3:0. Poznanianka nie pozwoliła sobie odebrać zwycięstwa. Po błędzie forhendowym rywalki wyszła na 5:1. W siódmym gemie Duan obroniła pierwszą piłkę setową, ale drugą Linette wykorzystała krosem forhendowym.

W ciągu dwóch godzin i 15 minut Linette zaserwowała 13 asów i obroniła cztery z pięciu break pointów. Polka dwa razy przełamała rywalkę. Przy swoim pierwszym podaniu zgarnęła 41 z 51 punktów. Poznaniance naliczono 33 kończące uderzenia i 20 niewymuszonych błędów. Duan miała 25 piłek wygranych bezpośrednio i 27 pomyłek.

W sobotę w półfinale Linette zagra z Japonką Nao Hibino (WTA 106), którą w ubiegłym roku pokonała w kwalifikacjach do turnieju WTA Premier w Tokio.

Alya Malaysian Open, Kuala Lumpur (Malezja)
WTA International, kort twardy, pula nagród 250 tys. dolarów
piątek, 3 marca

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Magda Linette (Polska) - Ying-Ying Duan (Chiny, 5) 7:6(3), 4:6, 6:1

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Magda Linette awansuje do finału turnieju WTA w Kuala Lumpur?