ATP Indian Wells: Taylor Fritz pokonał Benoita Paire'a, Kyle Edmund zagra z Novakiem Djokoviciem

Taylor Fritz w dwóch setach pokonał Benoita Paire'a w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Indian Wells. Do II rundy awansowali też Michaił Jużny, Kevin Anderson, Jiri Vesely i Kyle Edmund.

Marcin Motyka
PAP/EPA / FILIP SINGER

Larry Elison, właściciel turnieju ATP w Indian Wells, na własne oczy mógł się przekonać, że decyzja o przyznaniu Taylorowi Fritzowi dzikiej karty do głównej drabinki była jak najbardziej słuszna. W meczu I rundy BNP Paribas Open 19-latek z Kalifornii, ogromna nadzieja amerykańskiego tenisa, pokonał 6:3, 6:2 niegdyś kreowanego na wielką gwiazdę męskich rozgrywek Benoita Paire'a.

Na tle Paire'a młodszy o osiem lat Fritz zaprezentował się jak tenisistą z o wiele wyższego poziomu, choć na usprawiedliwienie Francuza należy zaznaczyć, iż dokuczała mu kontuzja. Niemniej to reprezentant gospodarzy dominował na korcie od pierwszej do ostatniej piłki i zasłużenie zameldował się w II rundzie, w której czekać go będzie konfrontacji z Marinem Ciliciem, turniejową "szóstką".

Doświadczenie wzięło za to górę nad młodością w rosyjskim starciu. 34-letni Michaił Jużny pokonał 6:4, 6:4 w 92 minuty 21-latka Daniła Miedwiediewa, odnosząc swoje trzecie zwycięstwo w 2017 roku w głównym cyklu. Jużny (w piątek dwa asy i cztery przełamania) w 1/32 finału zmierzy się z jednym z najlepszych tenisistów początku sezonu, Grigorem Dimitrowem.

Kevin Anderson nie dał szans debiutującemu w głównej drabince zmagań rangi Masters 1000 Federico Gaio. Afrykaner posłał sześć asów, przy własnym podaniu zdobył 38 z 58 rozegranych punktów, jeden raz został przełamany, wykorzystał cztery z dziesięciu break pointów i zwyciężył 6:1, 6:4. Kolejnym przeciwnikiem Andersona będzie Steve Johnson, z którym ma bilans 4-3.

Pewne zwycięstwo odniósł również Kyle Edmund, który oddał tylko cztery gemy Gastao Eliasowi. Teraz przed utalentowanym Brytyjczyk arcytrudne zadanie. W II rundzie zagra z wiceliderem rankingu ATP Novakiem Djokoviciem. Serb wygrał trzy ostatnie edycje BNP Paribas Open, a ostatnią porażkę w tej imprezie poniósł w 2013 roku, przegrywając z w półfinale z Juanem Martinem del Potro.

Dużą niespodzianką drugiego dnia zmagań w Indian Wells jest porażka Borny Coricia. Chorwat po dwóch godzinach i dziewięciu minutach uległ 6:3, 4:6, 2:6 kwalifikantowi, 123. zawodnikowi rankingu ATP Henriemu Laaksonenowi. Dla Szwajcara (w piątek osiem asów, 30 zagrań kończących i cztery przełamania) pokonanie aktualnie 59. w klasyfikacji singlistów Coricia to największa wygrana w karierze. O kolejny triumf postara się w niedzielę, a jego rywalem został Jack Sock, oznaczony numerem 17.

Łatwo do 1/32 finału awansował natomiast Malek Jaziri. Tunezyjczyk stracił zaledwie pięć gemów w 87-minutowym starciu z Nicolasem Mahutem. W 1/32 finału Jaziri zmierzy się z rozstawionym z "32" Marcelem Granollersem, z którym dotychczas grał dwukrotnie i nigdy nie wygrał.

Trzech setów do wygranej potrzebowali w piątek Jiri Vesely i Pierre-Hugues Herbert. Czech pokonał 6:4, 2:6, 6:1 Renzo Olivo i w następnej fazie skonfrontuje swe siły z oznaczonym numerem 25. Gillesem Mullerem, natomiast Francuz okazał się lepszy od Thomaza Bellucciego, a o III rundę powalczy z Fernando Verdasco, ubiegłotygodniowym finalistą zawodów w Dubaju.

BNP Paribas Open, Indian Wells (USA)
ATP World Tour Masters 1000, kort twardy (Plexipave), pula nagród 6,993 mln dolarów
piątek, 10 marca

I runda gry pojedynczej:

Michaił Jużny (Rosja) - Danił Miedwiediew (Rosja) 6:4, 6:4
Jiri Vesely (Czechy) - Renzo Olivo (Argentyna) 6:4, 2:6, 6:1
Pierre-Hugues Herbert (Francja) - Thomaz Bellucci (Brazylia) 7:6(5), 6:7(1), 6:3
Kyle Edmund (Wielka Brytania) - Gastao Elias (Portugalia) 6:1, 6:3
Kevin Anderson (RPA) - Federico Gaio (Włochy, Q) 6:1, 6:4
Malek Jaziri (Tunezja) - Nicolas Mahut (Francja) 6:3, 6:2
Henri Laaksonen (Szwajcaria, Q) - Borna Corić (Chorwacja) 3:6, 6:4, 6:2
Taylor Fritz (USA, WC) - Benoit Paire (Francja) 6:3, 6:2