ATP Miami: Roger Federer w dwóch setach pokonał Juana Martina del Potro w hicie III rundy

Roger Federer w dwóch setach pokonał Juana Martina del Potro w meczu III rundy rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Miami. Rywalem Szwajcara w 1/8 finału będzie Roberto Bautista, który wygrał z Samem Querreyem.

Marcin Motyka
PAP/EPA / LARRY W. SMITH

Na ten mecz sympatycy tenisa czekali niemal 3,5 roku. Po raz pierwszy od listopada 2013 Roger Federer i Juan Martin del Potro zmierzyli się ze sobą. To miał być hit III rundy turnieju ATP w Miami - pojedynek, który przysporzy ogromnych emocji. Tak się jednak nie stało. Federer wygrał pewnie (6:3, 6:4), podwyższając bilans bezpośrednich konfrontacji z Argentyńczykiem na 16-5.

Del Potro od początku starał się być równorzędnym rywalem dla Federera, lecz słynny Szwajcar był świetnie dysponowany. Po zmarnowanych kilku okazjach na przełamanie, w ósmym gemie Helwet odebrał podanie Argentyńczykowi, przy break poincie popisując się pięknym minięciem z forhendu. A po chwili zwieńczył inauguracyjną odsłonę, broniąc dwóch break pointów powrotnych.

Drugi set był niemal identyczny jak pierwszy. Federer wciąż grał pewnie i swobodnie. Ponownie o losach zadecydowało jedno przełamanie, które tym razem tenisista z Bazylei uzyskał już w gemie numer pięć.

Mecz trwał 72 minuty. W tym czasie Federer zaserwował siedem asów, przy własnym podaniu zdobył 44 z 60 rozegranych punktów, ani razu nie został przełamany, wykorzystał dwa z siedmiu break pointów, posłał 29 zagrań kończących i popełnił 19 niewymuszonych błędów.

W IV rundzie Miami Open Szwajcar, mistrz tego turnieju z lat 2005-06, zagra z Roberto Bautistą, z którym grał dotychczas pięciokrotnie i nie stracił nawet jednego seta. W poniedziałek rozstawiony z numerem 14. Hiszpan wyeliminował Sama Querreya.

Tomas Berdych zrewanżował się Gillesowi Mullerowi za październikową porażkę z Tokio. Czech pokonał Luksemburczyka 6:3, 6:4 w godzinę i 23 minuty, zapisując na swoim koncie sześć asów, 88 proc. wygranych punktów po trafionym pierwszym podaniu i dwa przełamania.

Kolejnym rywalem oznaczonego "dziesiątką" Czecha został Adrian Mannarino. Francuz po tie breaku trzeciego seta wygrał z Borną Coriciem i pierwszy raz w karierze znalazł się w 1/8 finału zmagań w Crandon Park.