ATP Miami: Rafael Nadal oddał pięć gemów Jackowi Sockowi

Rafael Nadal pokonał Jacka Socka 6:2, 6:3 i awansował do półfinału turnieju ATP World Tour Masters 1000 na kortach twardych w Miami. W piątek przeciwnikiem Hiszpana będzie Fabio Fognini.

Rafał Smoliński
PAP/EPA / RHONA WISE

W dwóch poprzednich pojedynkach (Roland Garros i Pekin 2015) Jack Sock zabierał utytułowanemu tenisiście z Majorki seta, dlatego fani zgromadzeni na głównej arenie kompleksu Crandon Park liczyli na interesujące widowisko. Tymczasem zanim faworyt gospodarzy złapał swój rytm, przegrywał już 0:3, gdyż po kilku prostych błędach oddał serwis.

Szybka zmiana rakiety pozwoliła Amerykaninowi skorygować kilka rzeczy i dwukrotnie wygrać podanie w partii otwarcia. W ósmym gemie cierpliwy Rafael Nadal wypracował dwa setbole i po kolejnym słabym zagraniu rywala wywalczył drugiego breaka. Premierowa odsłona padła zatem łupem utytułowanego Hiszpana w stosunku 6:2, a wydarzenia na korcie potoczyły się błyskawicznie.

Gdyby Sock grał przez cały mecz tak, jak zaprezentował się na początku drugiej partii, to wówczas na pewno postarałby się o niespodziankę. To był tenis, który zmusił Nadala do cofnięcia się, ze sporą liczbą kończących uderzeń. Punktem zwrotnym okazał się zepsuty przez Amerykanina wolej przy siatce, który dałby mu podwójne przełamanie. Hiszpan otrzymał drugie życie w tej części spotkania i wygrał pięć kolejnych gemów, a po blisko 85 minutach cały pojedynek 6:2, 6:3.

- Pierwszy set przez cały czas był pod moją kontrolą. W drugim bardzo ważne okazało się wygranie serwisu przy stanie 0:2 i 15-40 oraz szybkie przełamanie po zmianie stron. W ciągu dwóch gemów wydarzyły się więc dwie rzeczy, które musiały być dla niego sporym ciosem - powiedział po meczu Nadal, którego w poniedziałek czeka powrót do Top 5 światowego rankingu.

W piątkowym pojedynku o finał przeciwnikiem Hiszpana będzie Fabio Fognini, który w środę zwyciężył Keia Nishikoriego 6:4, 6:2. Będzie to ich 11. starcie w głównym cyklu, a Włoch wygrał jak dotychczas trzykrotnie. Nadal grał już cztery razy w finale zawodów Miami Open (2005, 2008, 2011 i 2014), lecz za każdym razem przegrywał mecz o tytuł.