WTA Charleston: finał nastolatek, Daria Kasatkina kontra Jelena Ostapenko

Rosjanka Daria Kasatkina pokonała 3:6, 6:2, 6:1 Niemkę Laurę Siegemund i awansowała do finału turnieju WTA Premier w Charleston.

PAP/EPA / PAUL MILLER

Po fatalnym otwarciu sezonu (bilans meczów 1-7 przed turniejem w Charleston), Laura Siegemund (WTA 37) pokazała się ze świetnej strony. Niemka wyeliminowała m.in. Venus Williams po obronie dwóch piłek meczowych. W półfinale przegrała 6:3, 2:6, 1:6 z Darią Kasatkiną (WTA 42). Rosjanka awansowała do pierwszego w karierze singlowego finału w głównym cyklu.

W trwającym dwie godziny i 18 minut spotkaniu Siegemund popełniła pięć podwójnych błędów i zdobyła tylko cztery z 24 punktów przy swoim drugim podaniu. Kasatkina cztery razy dała się przełamać, a sama wykorzystała siedem z 13 break pointów. Rosjance naliczono 28 kończących uderzeń i 23 niewymuszone błędy. Niemka miała 36 piłek wygranych bezpośrednio i 41 pomyłek.

Dla Kasatkiny był to pierwszy singlowy półfinał w WTA Tour od lutego 2016 roku (Petersburg). Siegemund tę fazę osiągnęła po raz pierwszy od lipca 2016 roku, gdy w Bastad zdobyła tytuł. Rosjanka podwyższyła na 4-0 bilans wszystkich meczów z Niemką. W poniedziałek 19-latka z Togliatti awansuje w rankingu co najmniej na 35. miejsce, a jeśli zdobędzie tytuł w Charleston wróci do Top 30.

W drugim półfinale Jelena Ostapenko (WTA 66) pokonała 6:3, 5:7, 6:4 Mirjanę Lucić-Baroni (WTA 23). Łotyszka mogła wygrać w dwóch setach, bo prowadziła 6:3, 5:3. W trwającym dwie godziny i sześć minut meczu obie tenisistki popełniły po 37 niewymuszonych błędów. Zawodniczka z Rygi posłała 26 kończących uderzeń, a Chorwatka miała ich 30. Ostapenko pięć razy oddała własne podanie, a sama wykorzystała sześć z 12 break pointów. Łotyszka zdobyła o jeden punkt więcej (98-97).

Ostapenko urodziła się w 1997 roku, w którym Lucić-Baroni zdobyła swój pierwszy singlowy tytuł w głównym cyklu (Bol). Chorwatka w obecnym sezonie przeżywa renesans formy. W Australian Open osiągnęła drugi wielkoszlemowy półfinał (po Wimbledonie 1999). Następnie dotarła do półfinału w Acapulco i ćwierćfinału w Miami. Dzięki tym wynikom awansowała w rankingu na najwyższe w karierze 23. miejsce.

19-letnia Ostapenko, która w ćwierćfinale w wielkim stylu odprawiła Karolinę Woźniacką, awansowała do trzeciego singlowego finału w głównym. W 2015 roku w Quebec City przegrała z Anniką Beck, a w ubiegłym sezonie w Dosze uległa Carli Suarez. Kasatkina wygrała dwa poprzednie mecze ze swoją łotewską rówieśniczką, dwa lata temu w Trnawie (ITF) i przed rokiem w Eastbourne.

Volvo Car Open, Charleston (USA)
WTA Premier, kort ziemny, pula nagród 776 tys. dolarów
sobota, 8 kwietnia

półfinał gry pojedynczej:

Jelena Ostapenko (Łotwa) - Mirjana Lucić-Baroni (Chorwacja, 11) 6:3, 5:7, 6:4
Daria Kasatkina (Rosja) - Laura Siegemund (Niemcy) 3:6, 6:2, 6:1

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)