ATP Rzym: euforia na Foro Italico. Fabio Fognini w olśniewającym stylu pokonał Andy'ego Murraya

Andy Murray nie obroni tytułu w rozgrywanym na kortach ziemnych turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Rzymie. W II rundzie tegorocznej edycji Brytyjczyk w dwóch setach przegrał z fenomenalnie dysponowanym Fabio Fogninim.

Marcin Motyka
PAP/EPA / ETTORE FERRARI

Miejscowa, spontanicznie reagująca publiczność. Ulubiona nawierzchnia i rywal, aktualnie najlepszy na świecie, choć będący daleko od swojej optymalnej formy. Fabio Fognini miał wyjątkowo sprzyjające okoliczności, by we wtorkową noc świętować sukces. I zrobił to. Wprawił w euforię w siebie i zarazem całe tenisowe Włochy, ogrywając w II rundzie turnieju ATP w Rzymie Andy'ego Murraya.

To był popisowy mecz Fogniniego od początku do końca. Prezentował się fenomenalnie, całkowicie zdominował Murraya. Włoch grał na kosmicznym poziomie, co rusz posyłał niesamowite zagrania kończące, po których nawet taki mistrz defensywy jak Brytyjczyk mógł tylko odprowadzać piłkę wzrokiem.

Pierwszego seta Fognini wygrał 6:2. W drugim prowadził już 5:2 i serwował po zwycięstwo. Wówczas przytrafiła mu się chwila słabości. Oddał podanie, a Murray zniwelował stratę do tylko jednego gema. Ale Włoch miał drugą szansę i tej już nie wypuścił z rąk. Zakończył mecz przy własnym serwisie i przed rodzimą widownią mógł świętować życiowy sukces.

Tym samym Fognini pokonał Murraya trzeci raz w szóstej konfrontacji. Dla Włocha to również pierwsza w karierze wygrana nad rywala zajmującym pozycję lidera rankingu ATP. Został również piątym włoskim tenisistą, który wygrał ze światową "jedynką"

Wtorkowy mecz trwał 93 minuty. W tym czasie Fognini zaserwował trzy asy, posłał aż 31 zagrań kończących, popełnił 19 niewymuszonych błędów, jeden raz został przełamany oraz wykorzystał cztery z ośmiu break pointów. III rundzie 29-latek z San Remo zagra z lepszym z pary Alexander Zverev - Viktor Troicki.

Murray natomiast nie obroni zeszłorocznego tytułu. Dla Szkota to piąty kolejny turniej, w którym nie dotarł do finału. Tak złej serii nie miał od 2014 roku. W tak wczesnej fazie imprezy rangi ATP Masters 1000 w tym sezonie odpadł już po raz drugi. Inauguracyjne spotkanie przegrał także w Indian Wells, gdzie wyeliminował go Vasek Pospisil.

Z bardzo dobrej strony we wtorkowy wieczór pokazał się również Marin Cilić. Na korcie Next Gen Arena Chorwat oddał tylko pięć gemów Ryanowi Harrisonowi. W 1/8 finału rozstawiony z numerem szóstym Cilić zagra z Davidem Goffinem, z którym ma bilans 1-4.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)